Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Trudne warunki na Żuławach. Ostrzeżenie hydrologiczne obowiązuje do późnego wieczoru

Fot. M. Stankiewicz

Nad powiatem elbląskim wciąż wieje silny wiatr, który spiętrzył wodę Zalewu Wiślanego i spowodował cofkę na Żuławach. Stacje pomiarowe na południowym brzegu Zalewu Wiślanego, rzekach Elbląg i Nogat wskazują bardzo wysokie poziomy powyżej stanów ostrzegawczych. Mimo tego, w regionie nie ogłoszono pogotowia przeciwpowodziowego.

Wysoka woda spowodowała cofkę, co nie jest niespodzianką o tej porze roku. Mieszkańcy i samorządy zagrożonych gmin mają wielkie doświadczenie w takiej sytuacji, w zabezpieczeniu pomagają też wykonane wcześniej inwestycje na Żuławach. Mimo tego wciąż najważniejszy jest dozór ludzi, którzy przeglądają wały przeciwpowodziowe – tłumaczy Zygmunt Tucholski, zastępca wójta gminy Elbląg, najbardziej zagrożonej w pierwszym dniu wichury.

Ale monitoring prowadzą też inne samorządy, m.in. gmina Markusy, położona w sąsiedztwie jeziora Druzno. Ostrzeżenie hydrologiczne II stopnia obowiązuje jeszcze do późnych godzin nocnych. Potem wiatr ma ustąpić.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Żuławy, Zalew Wiślany, Zygmunt Tucholski
Wzrasta poziom wód na Żuławach. Na Wyspie Nowakowskiej rzeka Elbląg zbliża się do poziomu alarmowego

Silny wiatr przyniósł zgodnie z prognozami meteorologów znacznie podwyższenie wód na Żuławach. Na Wyspie Nowakowskiej rzeka Elbląg zbliża się do poziomu alarmowego. Do jego osiągnięcia brakuje...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV