Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Truskawki, maliny i borówki to samo zdrowie!

Truskawki mają w sobie bardzo dużo witamin. Fot. Łukasz Węglewski

Owoce jagodowe to prawdziwa skarbnica składników odżywczych. Warto po nie sięgać, nie tylko dlatego, że są smaczne. Przede wszystkim mają wyjątkowo silną moc prewencji przed bardzo wieloma chorobami.

Owoce jagodowe chronią przed wieloma dolegliwościami. Z medycznego punktu widzenia są potęgą. W sporcie poprawiają wydolność, zmniejszają uszkodzenia mięśni. Tych badań jest wiele, pokazują, że jeśli sportowiec spożywa filiżankę owoców jagodowych, szybciej się regeneruje. Owoce jagodowe spożywane dwa razy w tygodniu fantastycznie poprawiają pracę mózgu, zapobiegają chorobom neurodegeneracyjnym – wylicza prof. Ewa Stachowska z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Truskawka, malina, borówka, porzeczka czarna, aronia – to prawdziwe witaminowe bomby. Aronia ma wyższy poziom przeciwutleniaczy i antocyjanów niż żurawina, jagody, winogrona i większość innych owoców. A badania wykazały, że przeciwutleniacze pomagają zmniejszyć ryzyko raka, chorób serca, stanów zapalnych, cukrzycy, infekcji bakteryjnych i chorób neurologicznych. Zawiera również witaminę C, witaminy z grupy B, witaminę E oraz bioflawonoidy poprawiające wchłanianie i działanie witaminy C. Równie cenne są mikroelementy: wapń, żelazo.

Owoce jagodowe są dobrym źródłem błonnika, w tym błonnika rozpuszczalnego. Badania pokazują, że jego spożywanie przyczynia się do zmniejszenia głodu i zwiększenia uczucia sytości, co znacznie ułatwia kontrolowanie masy ciała.

Owoce jagodowe są mało kaloryczne i wyjątkowo pożywne. Mają silne działanie przeciwzapalne. Oprócz dużej zawartości przeciwutleniaczy zawierają również witaminy i minerały. Zwłaszcza truskawki są bogate w witaminę C. Z wyjątkiem witaminy C wszystkie jagody są dość podobne pod względem zawartości witamin i minerałów.

To również idealny pokarm dla skóry. Zawarte w owocach jagodowych przeciwutleniacze (m.in. kwas elagowy) pomagają zapobiegać szkodliwemu działaniu wolnych rodników, jednej z głównych przyczyn uszkodzeń skóry.

Redakcja: Ł.Węglewski za PAP Life

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w truskawki, lato
Miasto przygotowuje się do wakacji. Co z OLA i kąpieliskami?

Będzie Olsztyńskie Lato Artystyczne – ale w okrojonej formie. Olsztyńscy radni zapoznali się z informacją na temat przygotowania miasta do sezonu letniego. Miejski Ośrodek Kultury zapowiada,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV