Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Trwa identyfikacja Niezłomnych spod Wydmin

Pogrzeb żołnierzy z oddziału „Zapory” – rok 1946

Fundacja „Niezłomni” przedstawi w Warszawie wyniki prac identyfikacyjnych żołnierzy, ekshumowanych w miejscowości Gajrowskie koło Wydmin w powiecie giżyckim.

W październiku odnaleziono tam szczątki 9 żołnierzy 3. Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, poległych 16 lutego 1946 roku w bitwie z oddziałami NKWD, MO i UB. Do identyfikacji przyczynili się pasjonaci żywej historii i harcerze z powiatu lidzbarskiego, od marca zbierając na cmentarzach datki na ten cel. Łącznie zebrano ponad 3 tysiące złotych.

Posłuchaj relacji Mirosława Sochackiego

00:00 / 00:00

W Muzeum Powstania Warszawskiego przedstawiciele Fundacji Niezłomni im. majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” przekażą rodzinie jednego z żołnierzy poległych w Gajrowskich wyniki porównawczych badań genetycznych DNA. Przedstawione zostaną również wyniki prac ekshumacyjnych, antropologicznych i historycznych wraz z prezentacją niektórych znalezionych w miejscu pochówku przedmiotów.

(msoch/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Wydminy, szczątki, niezłomni, identyfikacja, Gajrowskie
Najnowsza historia na Przeglądzie Filmów Prawdziwych

W Bartoszycach rozpoczyna się dziś 3. Przegląd Filmów Prawdziwych Niezłomni - Niepokorni - dla Wolności. Festiwal organizuje Oddział Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ Solidarność, który chce w ten...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV