Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Trwa remont najbardziej zniszczonej części murów zamku krzyżackiego w Pasłęku

Zamek w Pasłęku. Fot. M. Stankiewicz

Do końca listopada potrwa remont najbardziej zniszczonej części murów obronnych dawnego zamku krzyżackiego w Pasłęku. Teraz ratowane jest około 34 metrów fortyfikacji, która mierzy 1200 metrów. Ten wyjątkowy zabytek jest w bardzo złym stanie, jego całkowita renowacja jest obliczona na 12 mln zł.

Pasłęckie umocnienia liczą sobie 700 lat. To jedna z najdłuższych linii średniowiecznych murów obronnych i unikat na skalę krajową. Remont takiego zabytku wymaga naprawdę dużych pieniędzy. Ten kawałek kosztuje 600 tysięcy zł, wszystko trzeba odtworzyć wg  wymogów konserwatorskich – tłumaczy burmistrz Wiesław Śniecikowski.

Pozostała część murów musi czekać na lepsze czasy, bo Pasłęka nie stać na wykonanie renowacji z kasy miasta. Dodajmy, władze Pasłęka mają wsparcie w tej sprawie u wojewody warmińsko – mazurskiego, m.in. z budżetu województwa i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Miasto będzie też starać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w remont, Pasłęk, konserwacja, mury obronne, zamek krzyżacki
Kolumna pojazdów wioząca wielkogabarytowe urządzenia spowodowała utrudnienia w ruchu

Nocą były utrudnienia na trasie Dywity - Olsztyn - Morąg - Pasłęk. Po godzinie 22:00 ruszył potężny transport dwóch filtrów wyprodukowanych w Dywitach. Cała trasa potrwa trzy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV