Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
IMIENINY: Sławy, Sławosza, Żelisławy
EUR: 4.3262 CHF: 3.7271
USD: 3.6957 GBP: 4.85
Logowanie
 

Trwa spór o budowę wiatraków w Lekitach

Mieszkańcy Lekit przy drodze dojazdowej do Świętej Góry blokują rozpoczęcie budowy 2 wiatraków. Fot. A. Skrago

Przeciwko budowie wiatraków na wzniesieniu w Lekitach koło Jezioran protestują okoliczni mieszkańcy, inwestor robi wszystko, żeby je wybudować.

Sześć lat temu burmistrz Jezioran wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji. Jak tłumaczył, była to inwestycja celu publicznego, a więc – według prawa – decyzję o ustaleniu lokalizacji musiał wydać. Tymczasem posłanka Platformy Obywatelskiej Lidia Staroń, podczas zorganizowanej w Olsztynie konferencji prasowej, przekonywała, że inwestor nie powinien dostać takiej decyzji, bo występował jedynie o warunki zabudowy a ponadto elektrownie wiatrowe nie są celem publicznym, a prywatną inwestycją.

00:00 / 00:00

Lidia Staroń dodała, że po uchyleniu pierwszej decyzji burmistrza Jezioran, pojawiły się kolejne nieścisłości.

00:00 / 00:00

Fot. K. Grabowska

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który nakazał wszczęcie przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze postępowania o stwierdzenie nieważności decyzji burmistrza Jezioran. Z kolei SKO domagało się uchylenia wyroku w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

– Gdyby kolegium odwoławcze postąpiło zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego sprawy już dawno by nie było już sprawy – uważa Wojciech Sobierański ze Stowarzyszenia Siedliska Warmińskie.

00:00 / 00:00

Naczelny Sąd Administracyjny utrzymał postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i nakazał Samorządowemu Kolegium Odwoławczemu wszczęcie postępowania o stwierdzenie nieważności decyzji burmistrza Jezioran o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Wyrok jest prawomocny. (pswin/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wiatraki, Jeziorany, farma wiatrowa, Lekity
Prezes PiS osobiście poparł kandydatów partii w regionie

Swoją wizytę Jarosław Kaczyński rozpoczął od Elbląga, gdzie wspierał ubiegającego się o reelekcję prezydenta Jerzego Wilka. Następnie spotkał się z protestującymi przeciwko budowie elektrowni wiatrowej mieszkańcami...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV