Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
IMIENINY: Anatola, Edyty, Rafała
EUR: 4.2419 CHF: 3.6266
USD: 3.5965 GBP: 4.7662
Logowanie
 

Trwa spór o budowę wiatraków w Lekitach

Mieszkańcy Lekit przy drodze dojazdowej do Świętej Góry blokują rozpoczęcie budowy 2 wiatraków. Fot. A. Skrago

Przeciwko budowie wiatraków na wzniesieniu w Lekitach koło Jezioran protestują okoliczni mieszkańcy, inwestor robi wszystko, żeby je wybudować.

Sześć lat temu burmistrz Jezioran wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji. Jak tłumaczył, była to inwestycja celu publicznego, a więc – według prawa – decyzję o ustaleniu lokalizacji musiał wydać. Tymczasem posłanka Platformy Obywatelskiej Lidia Staroń, podczas zorganizowanej w Olsztynie konferencji prasowej, przekonywała, że inwestor nie powinien dostać takiej decyzji, bo występował jedynie o warunki zabudowy a ponadto elektrownie wiatrowe nie są celem publicznym, a prywatną inwestycją.

Lidia Staroń

Lidia Staroń dodała, że po uchyleniu pierwszej decyzji burmistrza Jezioran, pojawiły się kolejne nieścisłości.

Lidia Staroń

Fot. K. Grabowska

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który nakazał wszczęcie przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze postępowania o stwierdzenie nieważności decyzji burmistrza Jezioran. Z kolei SKO domagało się uchylenia wyroku w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

– Gdyby kolegium odwoławcze postąpiło zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego sprawy już dawno by nie było już sprawy – uważa Wojciech Sobierański ze Stowarzyszenia Siedliska Warmińskie.

Wojciech Sobierański

Naczelny Sąd Administracyjny utrzymał postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i nakazał Samorządowemu Kolegium Odwoławczemu wszczęcie postępowania o stwierdzenie nieważności decyzji burmistrza Jezioran o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Wyrok jest prawomocny. (pswin/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w wiatraki, Jeziorany, farma wiatrowa, Lekity
Prezes PiS osobiście poparł kandydatów partii w regionie

Swoją wizytę Jarosław Kaczyński rozpoczął od Elbląga, gdzie wspierał ubiegającego się o reelekcję prezydenta Jerzego Wilka. Następnie spotkał się z protestującymi przeciwko budowie elektrowni wiatrowej mieszkańcami...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV