Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Trwa sprzątanie po powodzi w Elblągu. Mieszkańcy, którzy ucierpieli mogą liczyć na pomoc

W Elblągu sytuacja powoli wraca do normalności. Fot. Mira Stankieiwcz

Rozpoczął pracę zespół do spraw szacowania strat. Mieszkańców zalanych ulic odwiedzają przedstawiciele komisji powołanej przez prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego.

Szkody można zgłaszać do 30 września w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ulicy Winnej 9 i całodobowo u dyżurnego Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego przy ulicy Elizy Orzeszkowej 2.

Ulice zalane zostały przez rzekę Kumielę, gdy   wezbrała w poniedziałek na skutek intensywnych opadów deszczu.  Najwięcej szkód  wyrządziła na ulicy Związku Jaszczurczego, która dzisiaj była pokryta grubą warstwą mułu. Właściciele zalanych piwnic i sklepów sprzątają i liczą straty.

Posłuchaj relacji Aleksandry Olbryś

00:00 / 00:00

W poniedziałek kilka ulic w centrum Elbląga zamieniło się w rwące potoki, zagrożony był miejscowy szpital, przez kilkanaście godzin nie kursowały tramwaje. W ciągu kilku dni okaże się jakie szkody wyrządziła woda. Szef zarządzania kryzysowego w elbląskim ratuszu Tomasz Świniarski jest zadowolony z przebiegu działań ratowniczych.

00:00 / 00:00

Teraz woda opadła i trwa sprzątanie miasta – mówi prezydent Elbląga Witold Wróblewski. Służby miejskie i wojsko korzystają z ciężkiego sprzętu, m.in. koparek. Zbierają szlam, brud i śmieci, a także udrażniają kratki kanalizacyjne.

00:00 / 00:00

Witold Wróblewski dodał, że usuwanie skutków powodzi idzie sprawnie, ale wiele zależy od pogody

00:00 / 00:00

Dziś pojawiły się oskarżenia mieszkańców Elbląga, że służby miejskie nie ostrzegły ich w porę. Rzeczniczka Urzędu Miasta w Elblągu Joanna Urbaniak odpierała te zarzuty, tłumacząc, że prognozy nie przewidywały tak wielkiej intensywności opadów.

Nawet komunikaty z prognozą pogody i ostrzeżeniami nie podawały wcześniej faktycznych opadów. Mówiły o dużo mniejszej skali opadów. W Elblągu i okolicach spadło w poniedziałek około 75 milimetrów słupa wody, podczas gdy wcześniej prognozowano je na 20-30, a lokalnie 50 milimetrów wody

– powiedziała Joanna Urbaniak.

Dziś rano w Elblągu odwołano alarm przeciwpowodziowy.

Zalana ulica w Elblągu. Fot. Mira Stankiewicz

Autor: AOlbryś/Mświniarski/PAP
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zalanie, Elbląg
Straż pożarna na Warmii i Mazurach interweniowała ponad 640 razy. W całej Polsce ponad 1,6 tys.

Ponad 1,6 tys. razy interweniowali strażacy w kraju w związku z intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem podczas ostatniej doby - poinformował we wtorek rano rzecznik...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV