Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Trwa walka ze skutkami wichury

Kilka tysięcy odbiorców nadal pozostaje bez prądu – odcięte od zasilania są wsie w gminach: Elbląg, Markusy, Tolkmicko, Pasłęk, Pieniężno, Orneta, Nowe Miasto Lubawskie, Morąg, Jeziorany i Janowo.

Nie ma też prądu na kilku ulicach Olsztyna. Najdłużej, bo nawet do 20:00, poczekają na prąd mieszkańcy gminy Morąg.

W rejonach elbląskim i olsztyńskim pracujemy od kilkunastu godzin bez przerwy – zapewnia Paweł Janiak z Zakładu Energetycznego w Olsztynie:

00:00 / 00:00

Na południu województwa naprawiane są linie energetyczne w gminach Działdowo, Rybno, Lidzbark Welski, Płośnica, Grodziczno, Iłowo-Osada i Kozłowo. Nie wiadomo jeszcze kiedy awarie zostaną usunięte.

Energetycy pracują także we wschodniej części regionu – powiedziała Radiu Olsztyn Agnieszka Tyszkiewicz z Zakładu Energetycznego w Białymstoku. Tam najgorzej jest w okolicach Rynu, Orzysza i w gminie Świętajno w powiecie oleckim.

Strażacy usunęli ponad 110 połamanych drzew, a w kilku przypadkach wiatrownice i blaszane elementy dachów. W Jędrychowie w powiecie iławskim wichura zerwała część dachu z budynku mieszkalnego. Z kolei w Piotrowicach w powiecie nowomiejskim z budynku gospodarczego wiatr zerwał cały dach. W powiecie iławskim na samochód spadło drzewo. Kierowca, który skarżył się na ból kręgosłupa, trafił do szpitala.

Złe warunki na drogach. Lokalnie widoczność ograniczona jest do zaledwie kilkuset metrów. Na trasach krajowych i wojewódzkich pracuje ponad 60 pługopiaskarek, pługów i solarek. Na bocznych i lokalnych trasach nawierzchnie w wielu miejscach są oblodzone i bardzo śliskie.

Według synoptyków, dziś (6.12.) na Warmii i Mazurach będzie sypał śnieg, a z zachodu i południowego-zachodu znowu ma silnie wiać – maksymalnie z prędkością 110 km/h. (Karp/as)

Podczas huraganowego wiatru Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie zaleca:

1. Zamknąć i zabezpieczyć przed otwarciem się okna, drzwi balkonowe. Nie podchodzić do okien, naprzeciwko których rosną drzewa. Zabrać z balkonów i parapetów okien wszystkie przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr.

2. Zabezpieczyć lub uprzątnąć meble ogrodowe i inne lekkie przedmioty znajdujące się na zewnątrz posesji.

3. Nie parkować samochodów pod drzewami, liniami energetycznymi, wysokimi kominami, tablicami reklamowymi i w bezpośrednim sąsiedztwie starych budynków.

4. Ograniczyć do niezbędnego minimum wychodzenie na zewnątrz budynków, aż do osłabnięcia wiatru. Przebywając poza budynkami, schronić się w bezpiecznych miejscach, unikając przechodzenia pod drzewami, liniami energetycznymi, tablicami reklamowymi lub wzdłuż ścian starych budynków.

5. Sprawdzić miejsca pobytu wszystkich domowników i osób z najbliższego otoczenia. W miarę możliwości poinformować ich o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

6. Pływając po akwenach, jak najszybciej zawinąć do najbliższej przystani lub przybić do brzegu i zacumować jednostkę.

7. Podróżując samochodem, zachować szczególną ostrożność wyjeżdżając z terenu zabudowanego i z lasu na otwartą przestrzeń.

8. W przypadku uszkodzeń sieci energetycznej, gazowej lub wodno-kanalizacyjnej, nie podejmować się napraw na własną rękę. Wezwać specjalistyczne pogotowie naprawcze.

9. Bezwzględnie podporządkować się poleceniom wydawanym przez władze lokalne i kierujących akcją ratowniczą.

10. Szukając pomocy korzystać z telefonu alarmowego 112.

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Huragan, wichura, prąd
Trwa usuwanie skutków wichury

Około 4 i pół tysiąca odbiorców bez prądu, kilkadziesiąt połamanych drzew i zagrożenie podtopieniami - to skutki wichury w Warmińsko-Mazurskiem. Silny wiatr wciąż wieje i przybywa...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV