Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Trybunał nie rozwiązał problemów spółdzielców

Trybunał Konstytucyjny

Osoby, które nie mają prawa do lokalu w danej spółdzielni mieszkaniowej nie mogą być jej członkami –  tak zdecydował Trybunał Konstytucyjny rozpatrując przepisy obecnej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Ta rozprawa zgromadziła dziesiątki mieszkańców domów spółdzielczych, którzy walczyli o równe prawo do lokali. Ale sędziowie tylko w części uznali przepisy ustawy Prawo Spółdzielcze za niezgodne z konstytucją. Chodzi dokładnie o prawo do majątku członków spółdzielni a także prawo do lokali. W pozostałej części Trybunał umorzył postępowanie bo uznał, że nie może przejmować roli ustawodawcy. Rozprawę przed Trybunałem obserwowała Ksenia Maćczak.

Trybunał za niekonstytucyjne uznał przepisy w obszarze prawa do majątku członków spółdzielni, a także w zakresie prawa do lokali. Jak przekonywała warmińsko-mazurska posłana PO Lidia Staroń, takie orzeczenie nie będzie satysfakcjonujące dla właścicieli lokali w budynkach administrowanych przez spółdzielnie. Trybunał nie dał bowiem czasu ustawodawcy na naprawienie przepisów

00:00 / 00:00

Wniosek w tej sprawie złożyła grupa 60 posłów, którzy wskazywali, na niekorzystną sytuację właścicieli lokali w budynkach administrowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe, którzy nie są członkami spółdzielni. Wskazywali, że nie mają wpływu na wysokość opłat, nie mogą decydować o remontach czy inwestycjach, które będą przeprowadzane w ich nieruchomości. Co więcej nie mają prawa wglądu do dokumentów związanych z zarządzaniem ich budynkiem.

Być może dlatego z wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie kryli rozczarowania. Iwona Możejko od lat nie może porozumieć się ze spółdzielnią i przekonuje, że te wyrok niczego nie zmieni.

00:00 / 00:00

Trybunał zakwestionował też brak prawa członków do majątku spółdzielni w wypadku wystąpienia ze spółdzielni lub zawiązania wspólnoty mieszkaniowej. To oznacza, że przepisy muszą być tak zmienione, by na wypadek założenia np wspólnoty mieszkaniowej, dana grupa lokatorów miała prawo do części majątku spółdzielni, z której się wyodrębniła. Wyrok jest prawomocny. (iar/gol/bsc)

RadioOlsztynTV