Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Trzcinowe gniazda dla ptaków wodnych

fot. Sławomir Ostrowski

fot. Sławomir Ostrowski

Ornitolodzy korzystając z tego, że zbiorniki wodne pokryte są lodem skosili trzcinowiska i przygotowali pryzmy dla ptaków wodnych: rybitw rzecznych, śmieszek, krakw, czy łysek. Zanim trzciny odrosną ptaki te zdążą wyprowadzić z gniazd młode.

Ornitolodzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PTOP) skosili trzciny min. na rozlewisku wodnym w Sątopach-Samulewie, jednym z najważniejszych ornitologicznie miejsc na Warmii i Mazurach. „Dzięki temu, że polder zamarzł udało nam się wykosić 30 pryzm, co jest rekordowym wynikiem, nigdy nie wykosiliśmy więcej” – podał przedstawiciel PTOP z Olsztyna Sebastian Menderski.

Przyrodnicy koszą trzciny nad rozlewiskami po to, by stworzyć ptakom wodnym, m.in. śmieszkom, rybitwom rzecznym, rybitwom białoczelnym, krzyżówkom, krakwom i łyskom dogodne miejsca do zakładania wiosną gniazd i wyprowadzenia młodych. Skoszone trzciny nie zostały przez ekologów usunięte, ale pozostawione na miejscu.

fot. Sławomir Ostrowski

fot. Sławomir Ostrowski

Menderski powiedział, że ptaki wodne powrócą na warmińsko-mazurskie rozlewiska na przełomie marca i kwietnia, w maju wyklują im się młode, które zostaną wyprowadzone z gniazd w czerwcu. „Tymczasem okres wegetacyjny trzciny rozpocznie się pod koniec maja, tak więc zanim trzcina będzie wysoka ptaków już w niej nie będzie” – wyjaśnił Menderski.

Ornitolodzy z warmińsko-mazurskiego od lat prowadzą szereg działań, które mają pomóc ptakom wodnym. Oprócz koszenia trzcin w poprzednich latach usypano sztuczne wyspy, na których ptaki wodne pozakładały gniazda. (pap/os)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zima
Ruszył sezon narciarski na Warmii i Mazurach

Miłośnicy narciarstwa wreszcie mogą rozpocząć sezon! Na Warmii i Mazurach są czynne trzy wyciągi narciarskie. Na Górze Chrobrego w Elblągu uruchomiona została jedna z czterech tras...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV