Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Trzeba im tę Polskę pokazywać”. Weterani Powstania Warszawskiego spotkali się z żołnierzami NATO stacjonującymi w Bemowie Piskim

Noworoczne spotkanie kombatantów i żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO z Bemowa Piskiego zorganizowała Polska Fundacja Narodowa.

Na spotkanie przy muzeum błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie, przyjechali żołnierze brytyjscy, chorwaccy, rumuńscy i amerykańscy. Jak mówi członek zarządu Polskiej Fundacji Narodowej Cezary Andrzej Jurkiewicz, takie spotkania są bardzo ważne dla żołnierzy z państw sojuszniczych, którzy stacjonują w Polsce.

To są ludzie szalenie zainteresowani Polską. Trzeba im tę Polskę pokazywać.

00:00 / 00:00

W spotkaniu wzięli udział weterani Powstania Warszawskiego, którzy starali się przybliżyć sojusznikom polską historię i realia życia w czasie okupacji. Jak mówi podpułkownik Jerzy Majkowski wiedza o wydarzeniach w czasie II wojny światowej w Polsce, nie jest powszechna zagranicą, dlatego spotkanie miało między innymi charakter edukacyjny.

To jest upowszechnianie wiedzy, świadomości na temat naszego w życia w czasach najtrudniejszych, jakie Polska miała w ostatnich dziesięcioleciach.

00:00 / 00:00

Dowódca chorwackich żołnierzy stacjonujących w Bemowie Piskim kapitan Zeljko Tracek uważa, że takie spotkania to dobra okazja na zacieśnianie więzów pomiędzy żołnierzami z różnych krajów oraz szansa na naukę polskiej historii.

To dobra okazja dla nas, dla Chorwatów, dla innych narodowości rozwijać wzajemną współpracę. Żołnierze są ciekawi polskiej historii. To dobra okazja, by dowiedzieć się czegoś na temat kraju, w którym stacjonujemy przez sześć miesięcy.

00:00 / 00:00

Spotkanie zostało zorganizowane przez Polską Fundację Narodową po raz trzeci. Wzięło w nim udział około 8 żołnierzy z 5 państw.

 

 

Autor: IAR
Redakcja: B.Gajlewska/B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, armia, spotkanie, Powstanie Warszawskie, nato
Spotkanie władz miasta z Solarisem. „Jesteśmy spokojni o naprawy gwarancyjne”

Prezydent Olsztyna spotkał się z przedstawicielami firmy Solaris. Spotkanie dotyczyło napraw gwarancyjnych olsztyńskich tramwajów. Miasto chciało dowiedzieć się, czy Solaris po zmianie właściciela, do której doszło...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV