Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Trzeba uspołecznić muzeum

Zdzisław Fadrowski – dyrektor Departamentu Kultury i Edukacji w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie, fot. B.Świerkowska-Chromy

Łączenie odwołania dyrektora Muzeum Warmii i Mazur Janusza Cygańskiego z konfliktem wokół fosy przy budowie hotelu w Lidzbarku Warmińskim jest tylko faktem medialnym – przekonywał Zdzisław Fadrowski, dyrektor Departamentu Kultury i Edukacji w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie.

Gość Porannych Pytań Radia Olsztyn mówił o konkretnych zastrzeżeniach do pracy dyrektora Cygańskiego. Zdaniem Zdzisława Fadrowskiego zastrzeżenia dotyczyły braku uzgodnionego programu działalności muzeum na lata następne i kwestii deficytu finansowego, który muzeum osiągnęło 12 razy w ciągu 13 lat. Dyrektor Fadrowski dodał, że mimo, iż od wprowadzenia nowego statutu minęły 2 lata, do tej pory nie uzgodniono treści regulaminu organizacyjnego. Na odwołanie miały też wpłynąć ciągłe opóźnienia w inwentaryzacji muzealiów, do której Muzeum Warmii i Mazur jest zobowiązane.

Pierwszą próbę odwołania Janusza Cygańskiego zarząd województwa podjął we wrześniu 2009 roku. Jednak wycofał się z tego zamiaru po licznych protestach środowisk twórczych. Janusz Cygański był dyrektorem Muzeum w Olsztynie przez 25 lat. Wcześniej przez 6 lat był dyrektorem Muzeum Ludowego w Olsztynku. Nowy dyrektor Muzeum Warmii i Mazur zostanie wyłoniony w drodze otwartego konkursu.

 W Porannych Pytaniach ze Zdzisławem Fadrowskim rozmawiał Leszek Cimoch

00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kultura, Cygański
Pierwsza książka mojego dziecka

Województwo warmińsko-mazurskie jest jednym z czterech w Polsce, biorących udział w projekcie o nazwie Pierwsza książka mojego dziecka. Bezpłatny, multimedialny pakiet edukacyjno-kulturalny dla matek nowo narodzonych...

Zamknij