Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Trzeci dzień egzaminów bez zakłóceń. Gimnazjaliści sprawdzili swoją wiedzę z języka obcego

Fot. fotolia

We wszystkich szkołach w województwie warmińsko-mazurskim trzeci dzień egzaminów gimnazjalnych rozpoczął się bez przeszkód. Taką informację przekazało Kuratorium Oświaty w Olsztynie.

W całym regionie egzaminy z języka obcego zdaje ponad 13 tysięcy uczniów trzecich klas z 292 szkół. To trzecia i ostatnia część egzaminu gimnazjalnego i jednocześnie piąty dzień strajku nauczycieli.

Dyrektor wydziału kształcenia, wychowania i opieki w Kuratorium Oświaty w Olsztynie Małgorzata Hochleitner poinformowała, że we wszystkich szkołach egzamin się rozpoczął bez żadnych zakłóceń. Dziś potrzeba było więcej osób do komisji i zespołów nadzorujących niż w poprzednich dwóch dniach.

Jak wynika z danych kuratorium oświaty w Olsztynie, w strajku uczestniczy około 36 procent szkół i przedszkoli z ponad 1500 placówek oświatowych w regionie. Jedną z placówek, która nie przyłączyła się do strajku jest gimnazjum nr 23 w Olsztynie.  Uczniowie przyznali, że test nie sprawił im większych problemów.

Na Warmii i Mazurach do obowiązkowego egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym przystąpiło 13 300 gimnazjalistów. Ponad 10 800 z nich zdaje również egzamin na poziomie rozszerzonym.

Największą grupę gimnazjalistów zgłoszono do egzaminu z języka angielskiego: prawie 11 tysięcy 300 uczniów na poziomie podstawowym i 10 tysięcy 500 uczniów na poziomie rozszerzonym. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest niemiecki: prawie  tysiąc 700 na poziomie podstawowym i 290 na poziomie rozszerzonym. Na trzecim miejscu w wyborach uczniów jest język rosyjski. Na poziomie podstawowym zdaje go 320 osób, a na rozszerzonym 10 z nich. Od kilku do kilkunastu osób wyraziło chęć zdawania egzaminu z francuskiego i hiszpańskiego.

Elbląg

Ostatni rocznik elbląskich gimnazjalistów może odetchnąć z ulgą. Ostatni dzień testów na koniec nauki przebiegł bez problemów. We wszystkich 10 szkołach publicznych zostały powołane  komisje, które czuwały nad egzaminem z języków obcych.

To duża zasługa dyrektorów, dzięki którym udało się zebrać pełne składy komisji

– podkreśla Joanna Urbaniak. rzeczniczka prezydenta Elbląga.

Dla większości egzaminowanych ostatni dzień testów był raczej formalnością. Młodzież uważa, że angielski jest najłatwiejszy. Wyniki egzaminów będą znane w czerwcu. W Elblągu jest około 900 gimnazjalistów, którzy będą się starać o przyjęcie do wymarzonych szkół średnich.

 

 

Autor: PAP/K. Piasecka/M.Stankiewicz
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w gimnazjum, egzamin gimnazjalny
Fot. B. Świerkowska-Chromy
Artur Chojecki: Niepewność, czy egzaminy się odbędą, mogła dodatkowo stresować uczniów

Nie ma sygnałów, żeby gdzieś mogło dojść do zakłócenia ostatniego dnia egzaminów gimnazjalnych - przekonywał w Porannych pytaniach wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. O wynikach egzaminu uczniowie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV