Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Trzej mieszkańcy Gołdapi prawomocnie skazani za pobicie Białorusinów na tle narodowościowym

Fot. fotolia

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał kary od 10 miesięcy do roku więzienia dla trzech mężczyzn, odpowiadających za pobicie Białorusinów na tle narodowościowym. Wyrok jest prawomocny.

Do incydentu doszło 8 kwietnia ubiegłego roku. Trzech nietrzeźwych, młodych mieszkańców Gołdapi, zaatakowało grupę obywateli Białorusi, którzy mieszkali i pracowali w tym mieście. Najpierw siedmiu spacerujących Białorusinów zaatakowali gazem łzawiącym, padały obraźliwe słowa. Potem dwóch z nich Polacy bili pięściami i kopali. Jeden z napastników uderzył Białorusina butelką w głowę.

Bandyci, wcześniej wielokrotnie karani, szybko zostali zatrzymani. Przyznali się do zarzutów. Jak tłumaczyli, nie spodobało się im, że mężczyźni mówili – jak to ujęli – „po rusku”. Prokuratura postawiła im zarzut pobicia i stosowania gróźb karalnych na tle narodowościowym. Po incydencie Białorusini wyjechali z Gołdapi w obawie przed dalszymi atakami.

W październiku ubiegłego roku Sąd Okręgowy w Suwałkach skazał oskarżonych na kary od 10 miesięcy do roku więzienia. Mają też wpłacić na rzecz poszkodowanych po 300 złotych nawiązki. Apelacje złożyli obrońcy dwóch oskarżonych i prokuratura, ale sąd wysokość kar utrzymał, zmienił jedynie nieznacznie opis zarzutów.

Nie było uchybień ze strony sądu okręgowego, które mogłyby skutkować uchyleniem lub zmianą wyroku

– mówiła w ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Nadzieja Surowiec.

Sąd odwoławczy zwracał uwagę, że cudzoziemcy nie dali żadnego powodu do ataku, a napaść powinna spotykać się ze zdecydowaną reakcją organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości.

Jak obserwuje się życie naszego kraju, tego typu postawy i zachowania wobec przebywających w Polsce cudzoziemców, nie są odosobnione, a następuje ich nasilenie

– mówiła sędzia Surowiec.

Dodała, że atakowane są osoby „z różnych kręgów kulturowych”.

I przez takich, jak oskarżeni, Polska jest postrzegana jako kraj ksenofobiczny, nietolerujący na swoim terenie osób z zewnątrz

– dodała. Zwracała przy tym uwagę, że oskarżeni, mimo wieku, mieli bogatą kartotekę kryminalną.

Kara im wymierzona jest jak najbardziej słuszna, współmierna do stopnia winy i stopnia społecznej szkodliwości czynu

– podsumowała sędzia Nadzieja Surowiec.

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pobicie, Gołdap, wyrok, apelacja
Lekarze specjaliści czy tereny sportowo-rekreacyjne? Mieszkańcy Gołdapi wybrali projekty do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy Gołdapi bardziej niż lekarzy specjalistów potrzebują terenów rekreacyjnych i siłowni zewnętrznych. Znamy już wyniki głosowania na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego. Pod głosowanie poddanych zostało...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV