Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Turyści niszczą rezerwat Krutyni. Służby ochrony środowiska zapowiadają kontrolę

Spływy kajakowe Krutynią. Fot. Sławomir Ostrowski

Spływy kajakowe Krutynią. Fot. S. Ostrowski

Turyści wypoczywający na szlaku kajakowym rzeki Krutyń niszczą przyrodę, dlatego służby ochrony środowiska, leśnicy wraz z Dyrekcją Mazurskiego Parku Krajobrazowego chcą uregulować ruch turystyczny.

Krutynia to rzeka z najpopularniejszym szlakiem kajakowym na Mazurach. Turyści mogą ją pokonywać  w całości od miejscowości Sorkwity aż do jeziora Bełdany. Ale najwięcej osób korzysta z malowniczej trasy od wsi Krutynia, przez jezioro Duś nad którym znajduje się klasztorek starowierców, Uktę przez jeziora Gardeńskie, Malinówko do jeziora Bełdany.

Jak oceniają służby ochrony środowiska, w sezonie letnim przy pięknej pogodzie każdego dnia rzeką spływa nawet tysiąc kajakarzy.

Wciąż nasilająca się i niekontrolowana turystyka kajakowa w granicach rezerwatu przyrody Krutynia prowadzi do niszczenia roślinności. Dochodzi do płoszenia zwierząt w tym gniazdujących tam rzadkich i chronionych gatunków ptaków oraz degradacji strefy brzegowej rzeki Krutyni w „zwyczajowym” punkcie wodowania kajaków

– wyjaśniła rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie Justyna Januszewicz.

Zdarza się, że kajakarze zrywają unoszące się na wodzie nenufary zwane inaczej grzybieniem białym albo lilią wodną. Zanieczyszczają brzegi rzeki lub jezior.

Rezerwat nie został udostępniony do celów turystycznych dlatego Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie wraz z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Olsztynie oraz Dyrekcją Mazurskiego Parku Krajobrazowego, będą częściej kontrolować przestrzeganie przepisów ustawy o ochronie przyrody w granicach rezerwatu i w uzasadnionych przypadkach powiadamiać organy ścigania

– dodała Justyna Januszewicz.

Służby ochrony środowiska mają jednocześnie wspierać lokalne firmy zajmujące się organizacją spływów kajakowych szlakiem Krutyni. Istotną  kwestią jest zwłaszcza poszukiwanie  innych miejsc wodowania kajaków poza granicami rezerwatu przyrody, ale możliwie blisko jego granic.

W planach jest opracowanie zasad udostępnienia rezerwatu do celów turystyki kajakowej.  Specjalnie przygotowany  szlak  kajakowy na wodach Krutyni i jeziora Krutyńskiego zapobiegnie próbom wodowania kajaków w obrębie rezerwatu.

Kajakarzom, którzy złamią zakaz będzie grozić kara grzywny albo ograniczenia wolności.

Kajakarze nad Krutynią. Fot. Anna Minkiewicz-Zaremba

Rzeka Krutynia. Fot. Anna Minkiewicz-Zaremba

Autor: PAP/A.Libudzka
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Park, Krutyń, ochrona środowiska
Przedwojenny park odzyskuje dawny blask

Przedwojenne miejsce spotkań, znów zatętni życiem. W Iławie powstaje park o powierzchni prawie pięciu hektarów. Sto lat temu, były tam ścieżki spacerowe i ławeczki oraz muszla...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV