Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Turyści znowu mogą podziwiać panoramę Elbląga z wieży widokowej katedry

Widok na Elbląg z tarasu widokowego elbląskiej Katedry Św. Mikołaja. Fot. M. Stankiewicz

Od dziś można korzystać z tarasu widokowego na wieży katedry św. Mikołaja w Elblągu. Ta zabytkowa budowla jest jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta – w poprzednim sezonie odwiedziło ją 22 tysiące osób.

Wieżę otwarto dla zwiedzających po zimowej przerwie. Taras widokowy na wysokości 68 m będzie czynny do połowy października. W pogodne dni widać nie tylko panoramę Elbląga i Żuław z pobliskim jeziorem Drużno, ale nawet zarysy – odległego o 30 km – Malborka.

Na wieżę prowadzi ponad 360 schodów, wchodzi się około 15 minut. W połowie drogi na szczyt urządzono strefę odpoczynku z miejscami do siedzenia. Na tarasie są lunety umożliwiające obserwację okolicy. Jednorazowo może przebywać tam do 10 osób – na dole przy wejściu zamontowano bramki, które ograniczają liczbę zwiedzających. Wstęp jest bezpłatny.

Wieża katedry św. Mikołaja ma 97 m i jest uważana za najwyższy obiekt sakralny po prawej stronie Wisły. Najwyższa w Polsce jest bazylika w Licheniu, której wieża ma ponad 141 m.

Elbląska katedra pod wezwaniem św. Mikołaja, patrona miasta, żeglarzy i kupców, pochodzi z XIII w. Została gruntownie przebudowana po pożarze, spowodowanym uderzeniem pioruna w 1777 r. W 1907 r. wzniesiono wieżę w stylu renesansowym o konstrukcji ceglano-stalowej. Świątynia została ponownie zniszczona podczas sowiecko-niemieckich walk o miasto pod koniec II wojny św. Obecny kształt uzyskała po odbudowie prowadzonej w latach 1948-65.

Autor: PAP
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV