Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Turystyczne inwestycje w Twierdzy Boyen

Twierdza Boyen

Zakończył się remont muru Carnota w XIX-wiecznej Twierdzy Boyen w Giżycku na Mazurach.

Lokalny samorząd, który jest właścicielem zabytkowych fortyfikacji, w przyszłym roku zamierza odnowić  tzw. warsztat zbrojmistrza i stara się o dotacje na kolejne inwestycje. Jak powiedział  zastępca burmistrza Giżycka Roman Łożyński, zakończono renowację ceglanego muru z otworami strzelniczymi, wzmocniono kamienną podbudowę i naprawiono zwieńczenia z dachówek. Miasto kończy jeszcze rozliczanie inwestycji, na którą otrzymało 300 tysięcy złotych dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Według Łożyńskiego remont kosztował blisko 400 tysięcy złotych, a koszty są nieco mniejsze niż zakładano. Był to pierwszy etap inwestycji, bo wyremontowano odcinek o długości około 200 metrów, a cały mur otaczający twierdzę ma 2 kilometry 300 metrów. Władze Giżycka przygotowały już dokumentację techniczną dalszych prac i szukają pieniędzy na ten cel.

Twierdza Boyen

Miasto złożyło już dwa kolejne wnioski do ministerstwa o dofinansowanie remontu jednej z bram wjazdowych – Bramy Giżyckiej i około 1,5 kilometra muru obronnego. W następnych latach samorząd chce ubiegać się w resorcie kultury o dotację na renowację Bramy Kętrzyńskiej lub uzyskać na to środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury.

Giżycko od kilku lat szuka inwestorów i sposobów na zagospodarowanie i wykorzystanie w pełni blisko 100 hektarów po dawnej twierdzy. Na terenie twierdzy odbywają się m.in. festiwale i inne imprezy organizowane przez Giżyckie Centrum Kultury. Zdaniem wiceburmistrza  dotychczasowe inwestycje przyniosły wymierne efekty. W 2014 roku giżycką twierdzę odwiedziło 48 tysięcy turystów, w ubiegłym roku było ich już 75 tysięcy, a do końca października tego roku zwiedziło ją już 104 tysiące osób.

– Zbliżamy się do momentu, gdy twierdza będzie w stanie sama się utrzymać. Będzie nie tylko atrakcją turystyczną, ale dobrze funkcjonującym przedsiębiorstwem – ocenił wiceburmistrz Giżycka Roman Łożyński.

Twierdza Boyen

Twierdza Boyen powstała w latach 1843-1855
na wąskim przesmyku między jeziorami Niegocin i Kisajno. Jej strategicznym zadaniem było blokowanie od wschodu dostępu do Prus Wschodnich. Jest uważana za jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury obronnej XIX wieku w Polsce. Dawna nazwa „Feste Boyen” została nadana twierdzy na cześć pruskiego ministra wojny gen. Hermanna von Boyena. Giżyckie umocnienia powstrzymały w sierpniu 1914 r. nadciągającą armię rosyjską. W czasie II wojny mieścił się tu ośrodek Abwehry. W styczniu 1945 r. twierdza została opuszczona przez oddziały niemieckie i zajęta niemal bez walki przez Armię Czerwoną. Po wojnie z budynków koszarowych korzystało Wojsko Polskie, a w niektórych obiektach do lat 90. ub. wieku działały państwowe przedsiębiorstwa spożywcze.

 

(pap/bsc)

Więcej w Giżycko
Giżycko upamiętniło rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Przy kościele Św. Brunona w Giżycku odsłonięto tablicę upamiętniającą 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Uroczystość odbył się z inicjatywy NSZZ „Solidarność”. - Giżycko było ważnym punktem...

Zamknij
RadioOlsztynTV