Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Turystyka to za mało

W Olsztynie zaprezentowano pierwszy raport z cyklu „Regiony”. Publikacja dotyczy perspektyw rozwoju Warmii i Mazur. Przed regionem stoi wybór: albo skaże się on na rozwojowy dryf, albo skoczy w poprzemysłowy dobrobyt – taki jest końcowy wniosek Raportu.

Raport zawiera informacje dotyczące historii Warmii i Mazur, zasobów środowiskowych, oceny infrastruktury transportowej, regionalnego rynku pracy i kapitału intelektualnego. Od kilku miesięcy przygotowywał go socjolog z UWM, dr Jacek Poniedziałek.

Raport potwierdza, że jesteśmy regionem turystycznym. Jednak zdaniem dra Poniedziałka mimo wielu prób, tego kierunku i tak nie potrafimy umiejętnie wykorzystać, bo turystycznie województwo znane jest jedynie z Wielkich Jezior Mazurskich. Stawianie tylko na turystykę, to skazanie regionu na trwałe upośledzenie.

Bowiem region charakteryzuje się archaiczną strukturą gospodarki, fatalnym stanem infrastruktury, nikłym poziomem zewnętrznych inwestycji, niskim poziomem kapitału ludzkiego. Przy braku właściwej strategii rozwoju region, nawet wspomagany setkami milionów euro pomocy strukturalnej, będzie coraz bardziej odstawał od reszty kraju oraz Europy.

Raport pozwoli na opracowanie odpowiednich dla poszczególnych regionów kierunków rozwoju. – Dzięki temu będziemy mogli umiejętnie sięgać po unijne środki. I choć tego jeszcze nie widać – zdaniem warmińsko-mazurskiego posła PO Andrzeja Orzechowskiego tylko w ten sposób uda się zatrzeć różnice między Polską A i B.

– To ostatnia szansa na to, by pozyskiwać pieniądze z Unii. Przed nami ostatnia już perspektywa finansowa – wyjaśnił Konrad Niklewicz – z-ca dyrektora Instytutu Obywatelskiego, były wiceminister rozwoju regionalnego.

Aby wyrwać region z biedy i chronicznego bezrobocia (co piąty mieszkaniec nie ma pracy), autor Raportu proponuje m.in. rozwój i rozbudowę aglomeracji olsztyńskiej, połączenie komunikacyjne regionu ze światem, podniesienie poziomu wykształcenia.

– Skok w poprzemysłowy dobrobyt wymaga odwagi – podsumowuje dr Poniedziałek, – tej zaś, jak się zdaje, decydentom brakuje. Trwanie w dotychczasowym stanie uzależnienia od fatalnej
ścieżki rozwoju skazuje Warmię i Mazury na dryf rozwojowy.

Debatę o perspektywach regionu zorganizowano w Ośrodku Badań Naukowych w Olsztynie. Kolejne spotkanie zaplanowano na czerwiec. Raport „Perspektywy rozwoju. Warmińsko-mazurskie” jest opublikowany na stronie internetowej Instytutu Obywatelskiego, pomysłodawcy publikacji z cyklu ‚Regiony”. (grab/as)

Więcej w Poniedziałek, tuystyka
Z kiełbasy nie wyżyjemy

Inwestować należy np. w usługi intelektualne, bo z ładnej ekologicznej kiełbasy wszyscy nie wyżyjemy - ocenił strategię rozwoju Warmii i Mazur do 2025 r. prezes Warmińsko-Mazurskiego...

Zamknij
RadioOlsztynTV