Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Twierdza Boyen w trakcie remontu. Warsztat zbrojmistrza już po renowacji

Zakończył się remont warsztatu zbrojmistrza w XIX-wiecznej Twierdzy Boyen, która jest główną atrakcją historyczną Giżycka. Odnowiono również część zabytkowych murów i główną bramę, a do końca lutego mają zostać wymienione ławki w amfiteatrze.

Jak poinformował kierownik twierdzy Piotr Waśniewski, warsztat zbrojmistrza przeszedł gruntowną renowację, zagospodarowano także otoczenie budynku. Obiekt będzie służył celom wystawienniczym. Zaplanowano zakup turystycznego przewodnika z audiodeskrypcją w kilku językach oraz gablot ekspozycyjnych, projektora, tablic interaktywnych i innego wyposażenia.

To nie jedyne inwestycje związane z podniesieniem atrakcyjności turystycznej zabytkowych fortyfikacji. Dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod koniec minionego roku zakończył się remont tzw. Bramy Giżyckiej, która jest głównym wejściem prowadzącym do wnętrza twierdzy. Przeprowadzono też prace konserwatorskie i remont muru Carnota. Do końca lutego mają być natomiast gotowe nowe ławki w amfiteatrze na terenie twierdzy.

Twierdza Boyen powstała w latach 1843-1855 na wąskim przesmyku między jeziorami Niegocin i Kisajno. Jej strategicznym zadaniem było blokowanie od wschodu dostępu do Prus Wschodnich. Jest uważana za jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury obronnej XIX wieku w Polsce. W czasie II wojny mieścił się tam ośrodek Abwehry.

W styczniu 1945 r. twierdza została opuszczona przez oddziały niemieckie i zajęta niemal bez walki przez Armię Czerwoną. Po wojnie z budynków koszarowych korzystało Wojsko Polskie, a w niektórych obiektach do lat 90. ubiegłego wieku działały państwowe przedsiębiorstwa spożywcze.

Autor: B.Gajlewska za PAP
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Giżycko
Od dziś szpital w Giżycku zawiesza działalność oddziału pediatrycznego

Do końca pierwszego kwartału tego roku oddział nie będzie przyjmował pacjentów. Powodem jest brak lekarzy. O decyzji poinformował n a ostatniej sesji Rady Powiatu starosta giżycki...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV