Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Twoi bliscy wrócili z zagranicy i odbywają kwarantannę? Możesz ubiegać się o świadczenie chorobowe

Domownicy osoby wracającej z zagranicy po 31 marca, którzy odbywają obowiązkową kwarantannę, mają prawo do wypłaty świadczeń chorobowych – informuje Anna Ilukiewicz regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Początkowo kwarantanna obowiązywała tylko osobę, która wróciła z zagranicy. Obecnie dotyczy również osób, które wspólnie z nią zamieszkują lub gospodarują. W tym celu osoba wracająca z zagranicy po 31 marca przekazuje dane domowników do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Mają oni prawo do wynagrodzenia chorobowego od pracodawcy lub zasiłku chorobowego.

Oświadczenie należy złożyć w terminie do trzech dni roboczych od zakończenia kwarantanny. Wzór oświadczenia jest dostępny na stronie internetowej www.zus.pl. Zmiana wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 31 marca w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

 

Autor: A. Socha
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ZUS, świadczenia chorobowe
ZUS: pierwsze świadczenia postojowe trafią do przedsiębiorców już 15 kwietnia

ZUS uruchomił specjalny system do automatycznej obsługi wniosków składanych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Ma on ułatwić weryfikację dokumentów. "Pierwsze tzw. świadczenia postojowe trafią na konta...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV