Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Twoje Miasto – Mrągowo

Mrągowo, fot. M. Sochacki

Mrągowo to miasto na pewno mazurskie, choć też jak na Mazury – nie do końca typowe…

Dla bardzo wielu osób Mrągowo to brama Mazur. Właśnie tędy turyści docierają na mazurskie szlaki. Znajdziemy tu jezioro i piękny las. To także jedno z większych miast mazurskich. Ale z drugiej strony – choć z Mrągowa te najbardziej typowe atrakcje Mazur są niemal na wyciągnięcie ręki – to w samym Mrągowie trudno z nich skorzystać. Wystarczy przejechać nieco ponad 20 kilometrów, by znaleźć się na żeglarskim szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Potrzeba nieco ponad 10 kilometrów, by dotrzeć do świetnie znanego kajakarzom szlaku rzeki Krutyni. No ale właśnie – trzeba te kilometry pokonać.

Dlatego Mrągowo nazwałbym interesującym – choć nietypowym mazurskim miastem. Od lat bardzo mocno kojarzonym z dzikim zachodem. W końcu tu odbywa się świetnie znany Piknik Country, w trakcie którego łatwiej spotkać kowboja, niż żeglarza. Ale Mrągowo spogląda nie tylko na zachód. Również na wschód – od ponad 20 lat organizuje Festiwal Kultury Kresowej, prezentujący muzykę, rękodzieło, literaturę czy kuchnię dawnych kresów wschodnich. A żeby nie było za poważnie – mrągowski amfiteatr od kilkunastu lat gości też Mazurską Noc Kabaretową. Ale oczywiście – związku z tym, co dla Mazur najbardziej charakterystyczne, Mrągowo nie unika.

Miasto leżące nad jeziorem Czos i tutejszy zespół sportowy „Baza” to od lat kuźnia żeglarskich talentów. To z mrągowskiej „Bazy” wywodzą się medaliści mistrzostw świata i Europy. A także polscy olimpijczycy. Z Mrągowem byli związani m.in. Zdzisław Staniul, Rafał Szukiel, czy jeden z najbardziej znanych i utytułowanych polskich żeglarzy Karol Jabłoński.

Zmagania żeglarzy na wodach jeziora Czos będzie można podziwiać w najbliższą sobotę, podczas Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa 2016.

 

(ap/kos)

Więcej w Mrągowo, jezioro Czos
Kresowiacy wizytują Mrągowo

Na Mazury przyjechali - z dawnych zakątków II Rzeczpospolitej - kresowiacy. W Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie uczestniczą zespoły ludowe m.in. z Litwy, Białorusi i Ukrainy....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV