Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Twoje Miasto – Olsztynek

Jezioro Pluszne. Fot. A. Minkiewicz-Zaremba

Warmia i Mazury to niestety nie Karaiby. Woda jest zimna, rafy koralowej brak – ale mimo to dla wielu płetwonurków to i tak miejsce warte odwiedzenia. Przede wszystkim ze względu na historię. Jezioro Pluszne poleca Paweł Laskowski, olsztyński nurek i instruktor nurkowania.

– To jezioro to ewenement. Stąd w II połowie ubiegłego wieku wyciągnięto dwa wraki samolotów z okresu II Wojny Światowej, podobnie dwa samoloty zostały wyciągnięte z pobliskiego Jeziora Łańskiego – opowiada. I choć samolotów już w jeziorach nie ma, to Pluszne i tak warto odwiedzić.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

Betonowa bomba na dnie Jeziora Pluszne. Fot. nurkowapolska.pl

W czasie II Wojny niemieccy piloci stacjonujący w Gryźlinach właśnie nad Plusznem ćwiczyli zrzucanie bomb. Celowali w niewielką wysepkę, ale – nie zawsze trafiali. Stąd sporo betonowych bomb zatopionych na dnie jeziora. „I choć to atrapy, to i tak robią ogromne wrażenie. Zwłaszcza na nurkach, którzy schodzą pod wodę nie znając tej historii. Pod wodą trudno na pierwszy rzut oka stwierdzić, że to atrapa, a nie prawdziwa bomba. Więc nie raz widziałem przyspieszone zużycie powietrza u nurków, którzy nie byli pewni, co widzą” – opowiada Paweł Laskowski. Jego zdaniem sporo tajemnic może też skrywać jezioro Luterskie. Z niego po II WŚ wydobyto czołg – a relacje świadków mówią, że mogą tam kryć się także inne elementy sprzętu wojskowego z czasów wojny.

Jedyny mankament nurkowania na Warmii i Mazurach to niska temperatura wody. Zwłaszcza że najlepsza widoczność jest zimą… A gdy już wynurzymy się z wód jeziora Pluszne, warto wybrać się np. do pobliskiego Olsztynka. I zanurzyć się w przeszłości w tutejszym skansenie – chociażby przy okazji święta ziół, które już w najbliższy poniedziałek.

(ap/kos)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztynek, pluszne
Tiry zatruwają życie mieszkańców jednej z ulic Olsztynka

Mieszkańcy Olsztynka skarżą się na duże ciężarówki, które jeżdżą przez wąską ulicę w centrum miasta. Lokatorzy budynków wzdłuż ulicy Świerczewskiego narzekają na hałas i potencjalne niebezpieczeństwo....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV