Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Twoje Miasto – Stare Juchy

Stare Juchy. Fot. archiwum RO

W cyklu „Twoje miasto – warto wybrać Warmię i Mazury” jesteśmy na północnym wschodzie Warmii i Mazur. Odwiedziliśmy letniskową miejscowość nad rzeką Gawlik, na przesmyku trzech jezior. Nie pójdziemy na plażę, bo i pogoda nie jest do tego idealna, ale wejdziemy w głąb lasu, żeby zgłębić pogańskie historie.

Około pół kilometra na wschód od kościoła w Starych Juchach w lesie jest głaz narzutowy. Jednocześnie może na nim stanąć nawet 20 osób, bo ma 4,5 metra długości, ponad 2 metry szerokości i około 11,5 metra obwodu.

Legenda głosi, że był pogańskim ołtarzem ofiarnym. To na nim Jaćwingowie, czyli niegdysiejsi mieszkańcy tych ziem – składali ofiary swoim bożkom – Perkunasowi, Petrimpusowi i Pikilusowi. To od juchy, czyli krwi, wieś wzięła swoją nazwę.

Posłuchaj relacji Katarzyny Piaseckiej

00:00 / 00:00

Soundsystem. Fot. wikipedia

Teraz Stare Juchy nie spływają krwią, ale.. ociekają dobrą zabawą. Od 10 lat odbywa się tu Festyn Jaćwingów, a od kilku lat gości również muzyczne wydarzenia. To Międzynarodowy Festiwal Juchy Soundsystem.

Co to soundsystem? To mix gatunków muzycznych, który został spopularyzowany na Jamajce, a od lat 70. również w Europie, a dokładniej w Wielkiej Brytanii. Swoją nazwę wziął od przenośnych systemów nagłaśniających.

Głośno będzie w Starych Juchach za sprawą zespołów, które zaprezentują na scenie jamajskie brzmienia. To m.in. polska formacja Maleo Reggae Rockers. Będzie można usłyszeć polską interpretację egzotycznych brzmień, ale również ciekawie zaaranżowane covery.

 

 

(kpias)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Stare Juchy, Sound System, Twoje miasto - warto wybrać Warmię i Mazury
Radio Olsztyn na Pikniku Jaćwieskim

Obrzędy Jaćwingów, rycerskie turnieje, warsztaty dawnego rzemiosła - to tylko niektóre atrakcje Pikniku Jaćwieskiego, który odbywa się w Starych Juchach. Na miejscu nie mogło zabraknąć Radia...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV