Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Twoje miasto – Świętajno

Ocean w Świętajnie – akwen wodny w miejscowości, miejsce spotkań. Fot. Łukasz Węglewski

17 kilometrów na wschód od Szczytna, na skraju Puszczy Piskiej, jest wieś z bogatymi tradycjami.

W herbie gminy w złotym polu, obok pokaźnego, dębowego konaru stoi mężczyznę w zielonym stroju. Uroku dodaje mu zawadiacko naciągnięty kapelusz i czerwone buty. Widać, że to profesjonalista – w prawej ręce ma kuszę, a w lewej – kordelas. To nóż do patroszenia upolowanej zwierzyny, a mężczyzna w herbie to prawdziwy myśliwy, jakich nie brakowało i nie brakuje na Mazurach. Polskie Radio Olsztyn jest odwiedziło Świętajno koło Szczytna.

Posłuchaj relacji Katarzyny Piaseckiej

00:00 / 00:00

Historycy twierdzą, że dawni mieszkańcy tych ziem, czyli Galindowie, byli świetnymi łucznikami i kusznikami, a polowali m.in. na tury i niedźwiedzie, których w Puszczy Piskiej było pod dostatkiem. Teraz raczej ich nie upolujemy, ale mamy szansę w zbliżający się weekend „ustrzelić” niecodzienną, wakacyjną atrakcję.

W Świętajnie w sobotę (16 lipca) odbędzie się Biesiada Myśliwska z EKOwspólnotą. Będzie można spotkać się m.in. z myśliwskimi sygnalistami, wziąć udział w konkursie na najlepszą nalewkę, przekonać się, jak wabi się jelenie i zobaczyć szkolenia psów – m.in tych myśliwskich.

Róg myśliwski. Fot. archiwum RO

A to, jak się okazuje wcale nie taka prosta sprawa, a dobrze wie o tym kynolog, Grażyna Ziętek, która od 30 lat zawodowo zajmuje się hodowlą jamników i posokowców.

Relacji z biesiady będzie można posłuchać na antenie Polskiego Radia Olsztyn w sobotę, 16 lipca.

 

 

 

(kpias)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Świętajno, Twoje Miasto, Warto wybrać Warmię i Mazury, Biesiada Myśliwska z EKOwspólnotą
Twoje miasto – Grunwald

Gdyby nie wydarzenia sprzed ponad 600 lat to miejsce pewnie dalej byłoby jednym z wielu pól w tej okolicy. Jeszcze jest tutaj spokojnie, spacerują jedynie pojedynczy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV