Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Twoje Miasto – Szczytno

Ruiny zamku w Szczytnie, fot. K. Gnyla

To chyba jedna z bardziej poruszających scen Krzyżaków. Jurand ze Spychowa, jeden z najświetniejszych polskich rycerzy, przyjeżdża właśnie tu – do Szczytna. Szuka swojej porwanej przez Krzyżaków córki Danusi. Dla niej – na krzyżacki rozkaz – zostawia konia, miecz i zbroję i przywdziewa pokutny wór, by potem godzinami czekać na dopuszczenie przed oblicze Zygfryda de Lewe.

Krzyżacy oszukują Juranda. Nie oddają mu córki, chwytają go, a następnie obcinają język, prawą dłoń i oślepiają. Henryk Sienkiewicz tę dramatyczną scenę umieszcza w Szczytnie. Aleksander Ford, kręcąc ekranizację powieści, szczycieńskich zamkowych wnętrz nie wykorzystał – ale też, prawdę mówiąc, byłoby to bardzo trudne. Bo losy zamku w Szczytnie były niewiele lepsze od losów Juranda.

Wybudowany w XIII lub XIV wieku z drewna, został spalony przez Litwinów. Pod koniec XIV wieku zakon zbudował warownię murowaną. W wieku XV – została ona zniszczona w czasie wojen polsko-krzyżackich. Potem następują odbudowy, przebudowy, rozbiórki i kolejne zniszczenia. Już w XX wieku, przed II wojną światową, w miejscu zamku zbudowano ratusz. W nim działa Muzeum Mazurskie. A po XIV-wiecznej warowni zostały jedynie ruiny. Bardzo malownicze, z pięknym widokiem na jezioro. W te wakacje rozpoczęto w nich prace archeologiczne. Być może uda się odkryć zamkowe piwnice? Na razie archeolodzy znaleźli już ciekawe elementy, ale jak zaznacza Justyna Maler-Piątkowska ze szczycieńskiego urzędu miasta – trzeba poczekać na wyniki dokładniejszych badań.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

A dobry moment, by odwiedzić Szczytno, jest właśnie dziś. Bo dziś i jutro odbędzie się w tym mieście Mazurski Jazz-Jarmark, właśnie w ruinach krzyżackiego zamku. Będą koncerty, a oprócz nich także jarmark, z regionalnym rzemiosłem, jedzeniem i rękodzielniczymi pokazami.

 

 

(kpias)

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Pijany kierowca audi spowodował wypadek na DK16

Jedna osoba została ranna w wypadku na krajowej 16 między Olsztynem a Barczewem, który wydarzył się po godzinie 8. Niedaleko Łęgajn zderzyły się dwa samochody, po...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV