Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tysiące Polaków narażało życie ratując Żydów w czasie wojny. Wiedzą o tym nawet dzieci

Irena Sendlerowa jest jedną z osób, wyróżnioną tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata

Bohaterskie postawy Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej były motywami spektaklu przygotowanego przez dzieci jednej z olsztyńskich szkół podstawowych.

Sztuka „Po drugiej stronie lustra” przypadkowo została odegrana na kilka dni po skandalicznych wypowiedziach izraelskich polityków, m.in. o tym, że „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”. Spektakl, jak mówią jego autorzy, to opowieść o zwykłych ludziach, którzy w obliczu wojny musieli zmierzyć się z nową, często niełatwą rzeczywistością. W sztuce pojawia się m.in. postać Ireny Sendlerowej – Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata, która od początku II Wojny Światowej zaangażowała się w niesienie pomocy Żydom.

– To bohaterka, która ratowała życie małym dzieciom

– powiedziała Radiu Olsztyn Hania Pniewska, uczennica Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Piątka”.

Irena Sendlerowa pomagała też żydowskim dzieciom zmieniać ich nazwiska na polskie

– dodał Olek Schilling, który również grał w sztuce.

Chcemy, żeby młodzi ludzie, którzy współtworzą ten spektakl wiedzieli, że wiele rzeczy po prostu da się zrobić. Poza tym, o historii trzeba mówił bez owijania w bawełnę

– dodał reżyser sztuki Jakub Korzunowicz z Teatru Edukacji Artystycznej.

Instytut Pamięci Narodowej przypomina, że odznaczenie „Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata” przyznano ponad 6 tysiącom Polaków. Jak przypominał Dawid Zagził z olsztyńskiej delegatury IPN, wśród sprawiedliwych jest m.in. rodzina Ulmów, która za pomaganie Żydom zapłaciła własnym życiem.

Tydzień temu „Jerusalem Post” podał, że podczas pobytu w Warszawie premier Izraela Binjamin Netanjahu powiedział, iż „Polacy kolaborowali z nazistami w Holokauście”. Później, pełniący obowiązki izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israel Katz stwierdził, cytując byłego premiera Izraela, że „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki.”

Po słowach Israela Katza przeprosin domaga się Polski rząd. W tej sprawie głos zabrała również ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, która także wezwała szefa izraelskiej dyplomacji do przeprosin.

00:00 / 00:00

Irena Sendlerowa jest jedną z osób, wyróżnioną tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata

Autor: M.Lewiński
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojna, Żyd, Żydzi, ratowanie, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata
Magdalena Lewkowicz z Mrągowa wyróżniona Nagrodą POLIN 2018

Magdalenę Lewkowicz wyróżniono za dbanie o pamięć żydowskiej społeczności żyjącej kiedyś na tych terenach. Z jej inicjatywy w tym roku odsłonięto tablicę upamiętniającą cmentarz żydowski w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV