Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

U. Pasławska: największym problem rolników jest afrykański pomór świń. M. Kazimierczuk: bioasekuracja to jedyna metoda walki z ASF

Powstanie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i sytuacja rolników na Warmii i Mazurach – o tym w Porannych pytaniach rozmawiali Urszula Pasławska z Polskiego Stronnictwo Ludowe i dr Marcin Kazimierczuk z Prawa i Sprawiedliwości.

We wrześniu mijają dwa lata od powstania Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który zastąpił Agencję Nieruchomości Rolnych i Agencję Rynku Rolnego. Część kompetencji została przekazana także do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. – To była pozytywna zmiana – komentuje Marcin Kazimierczuk, wiceprezes olsztyńskiego oddziału ARiMR:

Głównym celem zmian było przybliżenie tych urzędów do ludzi, do rolników, którzy mieszkają na wsi. Zarówno ARR, jak i ANR miały swoje siedziby w miastach wojewódzkich. W przypadku ARiMR struktura jest trójszczeblowa. Mamy centralny oddział w Warszawie, szesnaście oddziałów regionalnych, a w każdym powiecie mamy swoje biuro powiatowe. Część zadań, szczególnie dotyczących funduszy unijnych zostało przekazane do ARiMR.

Posłanka PSL Urszula Pasławska mówiła, że KOWR nie miał przez ostanie dwa lata ani specjalnych sukcesów ani spektakularnych klęsk. Rolnicy zdaniem Pasławskiej mają w tej chwili inne problemy:

Nie to jest dzisiaj przedmiotem zainteresowania rolników. Kiedy z nimi rozmawialiśmy, to największym problemem jest walka z ASF a także ogromny problem suszy. Rolnicy narzekają także na niskie ceny wołowiny oraz zbóż. O tym mówił szef Izby Rolniczej Jan Heichel, który wskazywał na dramatyczną sytuację rolników z Warmii i Mazur. Rolnictwo to przecież jedna z najważniejszych gałęzi gospodarki.

Marcin Kazimierczuk podkreślał z kolei, że rolnicy nie skarżą się na nieurodzaj: – Póki co wszyscy mówią bardziej o klęsce urodzaju niż o tragicznej sytuacji.

Trzeba jednak zaznaczyć, że susza w niektórych regionach wystąpiła. W przypadku ASF rozmawiałem z producentami trzody chlewnej. Wiedzą oni, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oferuje programy, m.in. w inwestowanie w bioasekurację, bo jest to jedyna metoda, aby powstrzymać plagę wirusa afrykańskiego pomory świń. Rząd otworzył także nabór wniosków na działanie dotyczące nawodnień. Do tej pory takie działania nie były podejmowane.

Urszula Pasławska zwróciła uwagę na straty, jakie rolnicy z regionu poniosą w przyszłym roku.

Od 2020 roku rolnicy stracą płatności ONW, tj. około 178 złotych od hektara. W województwie, gdzie mamy najkrótszy okres wegetacji, jest to nieuzasadnione. Jeśli chodzi o plony, to w jednej części województwa są one na wysokim poziomie, zaś w innych panowała susza. Dlaczego w czasie suszy, kiedy ceny powinny wzrosnąć, spadły o około 30 %? Wydaje się, że interwencja państwa nie odegrała zbyt dużej roli.

Posłanka Urszula Pasławska kandyduje do Sejmu z listy PSL w okręgu olsztyńskim, a dr Marcin Kazimierczuk jest kandydatem PiS w okręgu elbląskim.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Urszulą Pasławską i Marcinem Kazimierczukiem

 

Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rolnictwo, Urszula Pasławska, susza, afrykański pomór świń, video
Więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce, zapowiedź zniesienia wiz i budżet z zerowym deficytem. Obejrzyj audycję Jeden na Jednego

Jeden na Jednego, czyli słowne starcie przedstawiciela partii rządzącej z przedstawicielem opozycji. Ponieważ trwa kampania wyborcza zaprosiliśmy do studia przedstawiciela opozycji pozaparlamentarnej biorącej udział w wyborach....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV