Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ubezpieczenie szyb w domu – gdzie warto kupić?

Szklane przedmioty to nieodłączny element wyposażenia mieszkań i domów. Właściciele nieruchomości muszą się liczyć z ryzykiem stłuczenia, a naprawa lub wymiana uszkodzonych części szklanych bywa bardzo kosztowna. Sprawdzamy, gdzie znaleźć odpowiednie ubezpieczenie chroniące przed skutkami tego typu zdarzeń.

Jak kompleksowo chronić przedmioty szklane?

Ubezpieczenie przedmiotów szklanych nie funkcjonuje jako samodzielny produkt ubezpieczeniowy. Aby chronić te przedmioty przed stłuczeniem, pęknięciami, rozbiciem, uszkodzeniami, zniszczeniami i ubytkami, należy poszerzyć polisę mieszkaniową o stosowny dodatek odnoszący się zarówno do elementów stałych, jak i mienia ruchomego.

Ponadto jak dowiadujemy się z www.ubezpieczeniemieszkania.pl, specjaliści zalecają wykupienie OC w życiu prywatnym stanowiącego ochronę przed szkodami nieumyślnie wyrządzonymi osobom trzecim, np. gdy dziecko zbije szklany przedmiot stanowiący własność sąsiada.

Przydatny jest też pakiet home assistance, w ramach którego można korzystać z usług fachowców, np. szklarza.

Przedmioty szklane w polisie mieszkaniowej – co można ubezpieczyć?

Definicja przedmiotu szklanego zamieszczona jest w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Mogą wystąpić niewielkie różnice w rozumieniu tego pojęcia przez poszczególnych ubezpieczycieli, jednak za przedmioty szklane najczęściej uznawane są m.in.:

  • szyby okienne, drzwiowe i o specjalnych właściwościach,
  • oszklenia ścian i dachów,
  • szklane części mebli,
  • lustra zamontowane na stałe,
  • szklane drzwi: piekarnika i prysznicowe,
  • szklane zabudowy balkonów i tarasów,
  • terraria i akwaria (do określonej pojemności zbiornika),
  • indukcyjne, ceramiczne i elektryczne płyty kuchenne,
  • baterie słoneczne.

Przedmiotami szklanymi zwykle nie są np. kamienne i szklane wykładziny podłogowe, szyby i witraże o wartości artystyczne, szklane części urządzeń technicznych czy elementy umiejscowione poza obszarem nieruchomości zgłoszonej do ubezpieczenia etc.

Uwaga na wyłączenia odpowiedzialności

W niektórych sytuacjach ochrona przedmiotów szklanych nie działa. Ubezpieczyciele stosują tzw. wyłączenia odpowiedzialności – są to przypadki, gdy ubezpieczony nie otrzymuje odszkodowania. Każdy ubezpieczyciel katalog wyłączeń tworzy we własnym zakresie (znajduje się on w OWU), niemniej rekompensata nie przysługuje m.in. za: naturalne zużycie, nieprawidłowy montaż, wady fabryczne czy celowe zniszczenie przedmiotów szklanych.

Gdzie ubezpieczyć przedmioty szklane?

Z rankingu opracowanego przez serwis ubezpieczeniemieszkania.pl wynika, że ubezpieczenie przedmiotów szklanych można wykupić w wielu towarzystwach. Oto niektóre z nich:

  1. PZU
    Ochroną można objąć m.in. kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne o mocy do 10 kW, ceramiczne lub szklane umywalki, wanny, brodziki, muszle klozetowe i bidety.
  2. Allianz
    Ubezpieczyciel proponuje ochronę przedmiotów szklanych w ramach pakietów Plus i Max dostępnych w podstawie. Co więcej, ubezpieczony może ubiegać się również o pokrycie koszt montażu szyb.
  3. Compensa
    Polisa mieszkaniowa w Compensie obejmuje koszty ustawienia rusztowań lub drabin, które umożliwiają wymianę szyb. Podobnie jak u znakomitej większości pozostałych ubezpieczycieli, taki tu ubezpieczeniu nie podlegają dzieła sztuki, antyki i zbiory kolekcjonerskie.
  4. Concordia
    Concordia oferuje rozwiązanie polegające m.in. na ubezpieczeniu szklanych elementów nagrobka. Z ochrony wyłączone są natomiast szyby w urządzeniach technicznych i wszelkiego rodzaju instalacjach.
Przeczytaj poprzedni wpis:
Minister Gróbarczyk: budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję poprzedziły szerokie konsultacje społeczne [WYWIAD]

Budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję poprzedziły szerokie konsultacje i dyskusje z lokalną społecznością - powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Wskazał, że inwestycja...

Zamknij
RadioOlsztynTV