Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Uchodźcy z Donbasu opuszczają Rybaki

Kolejne rodziny z Donbasu opuszczają ośrodek Caritas w Rybakach niedaleko Olsztynka.

ks. Piotr Hartkiewicz. Fot. Łukasz Węglewski

Prawie 200-osobowa grupa uchodźców przyjechała do ośrodków w Rybakach i w Łańsku w połowie stycznia. Do tej pory do pracy w różnych miejscowościach w całej Polsce wyjechało 20 osób.

Dyrektor ośrodka w Rybakach ks. Piotr Hartkiewicz twierdzi, że niemal wszyscy ewakuowani z Donbasu znajdą sobie nowe miejsca do życia. Wyjątkiem są dwie panie, które pozostaną w ośrodku. Obie są w wieku emerytalnym, po przeliczeniu ich ukraińskich emerytur okazało się, nie będą miały środków do życia. Dlatego zostaną w ośrodku i będą tu zatrudnione – jedna w kuchni, druga do pomocy przy prowadzeniu ośrodka – mówi ks. Hartkiewicz.

Najwięcej wyjazdów planowanych jest na końcówkę czerwca, gdy skończy się rok szkolny. W tej grupie będzie m.in. pan Wiktor wraz z żoną i czwórką dzieci. Wyjedzie do Bydgoszczy, gdzie on i jego żona znaleźli pracę oraz gdzie otrzymali mieszkanie od miasta. Wszystko będzie nowe, ale my chcemy tu mieszkań. Na Ukrainę nie ma powrotu, tam jest wojna, tam się nie da żyć – mówi.

Ośrodek Caritas w Rybakach. Fot. Łukasz Węglewski

(apiedz/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Donbas, uchodźcy, Rybaki
Trio Wokalne Barwy w audycji Raz na ludowo. Niedziela, po godz. 7.10. Zaprasza Anna Minkiewicz-Zaremba

Poznały się w styczniu 2015 roku. Do ich spotkanie nie doszłoby, gdyby nie wojna w Donbasie. Po przyjeździe do Polski zaczęły razem śpiewać i założyły Trio...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV