Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Uchybienia w sprawie Amber Gold i studenci opuszczający rodzinne miasta. Posłuchaj audycji Jeden na Jednego

Od lewej Krzysztof Wojciechowski (PiS), Jarosław Słoma (PO). Fot. Przemysław Getka

Donald Tusk nie zapewnił koordynacji prac organów administracji rządowej, a także nie wydał żadnych formalnych poleceń podległym sobie organom – napisano w projekcie raportu ws. Amber Gold. Niemal 70 proc. maturzystów wybiera się na studia poza miejscem swojego zamieszkania, a jedynie 24 proc. chce rozpocząć studia w miejscowości, w której mieszka. Olsztyn – w rankingu jest daleko. To tematy audycji Jeden na Jednego.

Z zaproszenia Marka Lewińskiego skorzystali:

  • Krzysztof Wojciechowski – Prawo i Sprawiedliwość
  • Jarosław Słoma – Platforma Obywatelska

Posłuchaj audycji

00:00 / 00:00

Temat 1
Do raportu komisji dotarła PAP. Napisano w nim m.in. że były premier Donald Tusk nie zapewnił koordynacji prac organów administracji rządowej, a także „nie wydał żadnych formalnych poleceń podległym sobie organom administracji rządowej w celu podjęcia i koordynacji działań mających na celu przerwanie przestępczego procederu”.

„W toku prac komisji ujawnione zostało nieprawidłowe i nieetyczne zaangażowanie wysokich funkcjonariuszy publicznych, w tym prominentnych polityków Platformy Obywatelskiej w uwiarygodnianiu działalności podmiotów z Grupy Amber Gold, polegające m.in. na zabieganiu o darowizny na cele publiczne lub kulturalne” – napisano we wnioskach końcowych projektu raportu.

Małgorzata Wassermann w rozmowie z PAP przyznała, że do projektu, który został przedstawiony w środę, posłowie opozycji mogą zgłaszać teraz poprawki, ale też będą to poprawki legislacyjne i redakcyjne. „Jak te poprawki będą słuszne i uzasadnione to oczywiście będę je rekomendować, żeby je przyjąć” – zapewniła.

Temat 2
Zaledwie 1% przebadanych maturzystów chciałoby studiować w Olsztynie. Takie dane publikuje Gazeta Wyborcza powołując się na badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Na pierwszy miejscu jest Warszawa (21%), drugim Kraków (15%), a trzecim Wrocław (13%). Dalej są: Poznań, Gdańsk, Katowice, Łódź, Lublin i pozostałe miasta wojewódzkie.

Marek Lewiński zaproponował temat studencki,  ponieważ od wczoraj studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie bawią się na największych juwenaliach w Polsce – Kortowiadzie, a dziś pokazali się na barwnej paradzie.

Redakcja: M. Lewiński/A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w studia, Donald Tusk, Jarosław Słoma, video, Amber Gold
Studenci przejęli klucze do bram Olsztyna. Jubileuszowa Kortowiada oficjalnie rozpoczęta. Imprezy i koncerty potrwają do niedzieli

Koncerty, dobra zabawa i wspaniała atmosfera. W Olsztynie oficjalnie rozpoczęła się Kortowiada - największe święto studentów w Polsce. W tym roku okazja do świętowania jest wyjątkowa,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV