Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ucieczka z Prus Wschodnich 1945

Ucieczka przez Zalew Wiślany, zdjęcie archiwalne

Mirosław Sochacki poświęcił audycję tragedii ludności cywilnej Prus Wschodnich, która uciekała przed Armią Czerwoną zimą 1945 roku.

Na temat tej tragedii wiemy dużo dzięki m.in. opowieści o końcu II wojny światowej w Prusach Wschodnich, spisanej w formie dziennika przez młodego niemieckiego lekarza, potomka starego pruskiego rodu – Hansa von Lehndorffa.

Lehndorff przedstawia w dzienniku okrucieństwa popełniane przez czerwonoarmistów na ludności cywilnej Prus. Na ogół jest on powściągliwy w swoich opisach, jednak kiedy przedstawia to, co się działo w Królewcu, gdy żołnierze sowieccy dostali „na sześć – osiem dni wolną rękę” i gwałcili, rabowali, torturowali, dokonywali masowych egzekucji na ludności cywilnej – to pisze o całkowitym zatraceniu człowieczeństwa. Sowieckich żołnierzy nazywa „ludźmi bez Boga”. Okrutne zachowanie się żołnierzy na zajmowanych terenach nie dotyczyło tylko Niemców, ale także Mazurów i Polaków – o czym Lehndorff też pisze.

 Posłuchajmy o przeżyciach Petroneli Brywczyńskiej.

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Mali naukowcy poznawali tajniki fizyki

Ponad 300 dzieci z olsztyńskich przedszkoli, stowarzyszeń i ośrodków wsparcia odwiedziło w stolicy regionu objazdową wystawę Centrum Nauki Kopernik. 15 eksponatów, łączących prawa fizyki, biologii i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV