Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Uczą mówić i słyszeć. Logopedzi szkolili się na specjalnej konferencji

Fot. I. Malewska

W Olsztynie spotkali się logopedzi z całego województwa. Podczas konferencji zostały zaprezentowane  nowe metody pracy z osobami niesłyszącymi oraz najnowocześniejsze aparaty słuchowe.

Nie wiadomo dokładnie ilu niesłyszących jest w Polsce – nikt nie prowadzi takich statystyk. Wiadomo jednak, że bez rehabilitacji zostaliby odizolowani od reszty społeczeństwa. Dlatego tak ważne są chociażby przesiewowe badania słuchu już w pierwszych dobach życia – podkreśla prof. Marzenna Zaorska z Katedry Pedagogiki Specjalnej UWM.

00:00 / 00:00

Inżynier kliniczny Karol Wójtowicz zwraca uwagę, że słuch można stracić w każdym wieku. Osoby, które słuch straciły dopiero jako dorośli, po otrzymaniu implantu słuchowego na nowo mogą normalnie funkcjonować:

Kiedy pytamy jak słyszą, to początkowo mówią, że jest to dźwięk o metalicznym brzmieniu. Po 2-3 lat adaptują się do tej formy słyszenia. Przyznają, że nie czują żadnej różnicy pomiędzy tym ja było.

Konferencji towarzyszy posiedzenie Zarządu Polskiego Związku Logopedów.

Fot. I. Malewska

Fot. I. Malewska

Autor: I.Malewska
Redakcja: A.Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w niesłyszący, słuch
Z czego wynikają problemy ze słuchem? Posłuchaj, co mówią ekspertki

Tematem dzisiejszych Bliższych Spotkań były problemy ze słuchem. Podobno nawet 6 milionów osób Polaków słyszy gorzej lub cierpi na niedosłuch. O tym w rozmowie z Agnieszką...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV