Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Uczcili pamięć ofiar stalinowskich prześladowań. Dziś mija 68 lat od „Sprawy elbląskiej”

Tablica upamiętniająca ofiary tzw. Sprawy Elbląskiej. Fot. A. Olbryś

O rehabilitację ofiar stalinowskich prześladowań apelowali uczestnicy obchodów 68. rocznicy „Sprawy Elbląskiej”. Przypomnijmy, po wydarzeniach z lipca 1949 roku ponad 200 osób zostało aresztowanych, 30 zostało skazanych przez PRL-owskie sądy, a 3 usłyszało wyroki śmierci. Wyroki nie zostały wykonane, ale w czasie długotrwałych prześladowań dwie osoby zmarły.

Nocą z 16 na 17 lipca 1949 roku spłonęła hala numer 20 Zakładów Mechanicznych, w których produkowano między innymi elementy turbin. Wypadek wykorzystała władza komunistyczna. Aresztowani elblążanie zostali oskarżeni o szpiegostwo.

Ojciec Iwony Radej był repatriantem z Francji. Po powrocie do Polski zaczął pracę w elbląskim Zamechu. Tej nocy, gdy doszło do pożaru był w domu, nie w pracy. – Mimo to został aresztowany i skazany na 13 lat więzienia. Odsiedział sześć i wyszedł mając 26 lat – opowiada Iwona Radej.

W dzisiejszych uroczystościach wziął udział ostatni żyjący świadek tamtych tragicznych wydarzeń – Józef Olejniczak, który jednak z powodu słabego zdrowia nie zabierał głosu.

Posłuchaj relacji Aleksandry Olbryś

00:00 / 00:00

Pan Józef Olejniczak z córką. Fot. A. Olbryś

Autor: A. Olbryś

Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zamech, aresztowania, sprawa elbląska, Zakłady Mechaniczne
203 lata temu urodził się Ferdynand Schichau

Elbląski przedsiębiorca, twórca przemysłowej potęgi Elbląga w XIX wieku. Miał stocznie w Elblągu, Gdańsku i Piławie. Oprócz statków budował też parowozy i maszyny parowe. Elbląska Stocznia...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV