Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Uczniowie i nauczyciele wracają do szkół! Rozpoczyna się nowy szkolny 2019/2020

Rozpoczyna się nowy rok szkolny 2019/2020. Fot. Przemek Getka

Po ponad dwóch miesiącach odpoczynku – dzieci, młodzież i nauczyciele powracają do szkół. Dziś rozpoczyna się nowy rok szkolny.

Wojewódzka inauguracja roku szkolnego  rozpocznie się o 10.30 w Nidzicy. Weźmie w niej udział m.in. wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. Organizatorami wydarzenia są: Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty oraz Starosta Nidzicki.

Program uroczystości:
– godz. 10.00 – uroczysta Msza święta w kościele św. Wojciecha;
– godz. 10.55 –  posadzenie Dębu Pokoju z okazji 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej (boisko przy Zespole Szkół Ogólnokształcących);
– godz. 11.00 – uroczystości związane z rozpoczęciem roku szkolnego (sala sportowa ZSO, ul. Jagiełły 1);
– godz. 12.00 – Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2019/2020.

Wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski weźmie natomiast udział w inauguracji Roku Szkolnego 2019/2020 w Szkole Podstawowej nr 18 Elblągu.

…………………………………

Rok szkolny 2019/2020 w liczbach

W całej Polsce do szkół pójdzie 2 września 4,6 mln uczniów z blisko 24 tys. szkół. Dla blisko 384,9 tys. uczniów rozpoczynających naukę w pierwszych klasach szkół podstawowych po raz pierwszy zabrzmi dzwonek szkolny.

Jak podaje MEN, w roku szkolnym 2019/2020 w szkołach podstawowych będzie uczyć się ponad 3 mln uczniów, a w szkołach ponadpodstawowych ok. 1,5 mln uczniów: w liceach ogólnokształcących – 643,5 tys., w technikach – 659,9 tys., w szkołach branżowych I stopnia – 199,9 tys. uczniów.

Z nowym rokiem szkolnym przestają istnieć gimnazja, a w pierwszych klasach szkół średnich: liceach ogólnokształcących, technikach i szkołach branżowych naukę rozpocznie tzw. podwójny rocznik uczniów, czyli ostatni rocznik absolwentów gimnazjów i pierwszy rocznik absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej.

2 września to również pierwszy dzień zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla około 1,4 mln dzieci w wieku 3-6 lat w ponad 22 tys. przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego.

Ogólnopolska Inauguracja Roku Szkolnego 2019-2020 odbędzie się dziś w Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem (województwo podlaskie). Weźmie w niej udział szef resortu edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, który dokona też otwarcia nowej części budynku tej placówki i wręczy legitymacje szkolne uczniom klas pierwszych. Minister Piontkowski ma odwiedzić również Mobilne Centrum Edukacyjne, w którym uczniowie będą mogli zobaczyć, w jaki sposób nowoczesne technologie wykorzystywane są w edukacji. Szef MEN weźmie też udział w rozpoczęciu nowego roku szkolnego w Zespole Szkół Samorządowych w Jedwabnem.

Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w roku szkolnym 2019/2020 zakończą się 26 czerwca.

…………………………………

Autor: A.Socha / PAP
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkoła, nauka
Olsztyńskie szkoły gotowe na przyjęcie uczniów. „Nie grozi nam zmianowość ani brak miejsc”

Olsztyńskie szkoły przygotowane do nowego roku szkolnego – nie wiadomo jednak, ilu będzie w nich nauczycieli. Olsztyńska Rada Miasta zapoznała się z informacją ratusza na temat...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV