Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
IMIENINY: Amandy, Jana, Juliana
EUR: 4.3022 CHF: 3.6956
USD: 3.6686 GBP: 4.9061
Logowanie
 

Uczniowie z indywidualnymi zajęciami w domu będą włączani w życie szkoły

Niepełnosprawny uczeń, fotolia

Nowe rozwiązania dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Od tego roku szkolnego obowiązują przepisy, które mają ułatwić takim uczniom włączanie się w życie szkoły.

Nowe rozwiązania dotyczą uczniów, którzy potrzebują specjalnego podejścia – m.in. ze względu na choroby czy niepełnosprawność. Szkoły mają zapewnić im lepszą pomoc psychologiczno-pedagogiczną, a także umożliwić uczestniczenie w życiu szkoły, nawet jeśli mają oni domowe nauczanie indywidualne.

Do tej pory taki uczeń z nauczaniem domowym uczył się tylko w domu. Nowe przepisy powodują, że – jeśli jego zdrowie na to pozwoli – będzie mógł uczestniczyć w uroczystościach szkolnych, wycieczkach, czy wyjściach do kina. Wszystko po to, aby uczeń spędzał czas w grupie rówieśniczej

– podkreśla Wojciech Cybulski, warmińsko-mazurski wicekurator oświaty.

Spośród ponad 200 tysięcy warmińsko-mazurskich uczniów, specjalne potrzeby edukacyjne związane z niepełnosprawnością czy chorobami ma prawie 5 tysięcy.

Ale nowe regulacje będą dotyczyły nie tylko uczniów niepełnosprawnych lub chorych – lecz również tych szczególnie uzdolnionych.

Nowe przepisy umożliwiają stworzenie im specjalnych indywidualnych ścieżek edukacyjnych. To mogą być np. zajęcia dodatkowe, zajęcia wspierające ich zainteresowania czy pasje

– mówi Barbara Antczak z warmińsko-mazurskiego Kuratorium Oświaty.

Kuratorium planuje teraz szkolenia dotyczące nowych przepisów. Będą to szkolenia zarówno dla szkół, jak i dla poradni psychologiczno-pedagogicznych.

Autor: APiedziewicz
Redakcja: ASocha

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Algierczyk chciał się poddać karze bez rozprawy. Sąd w Ełku i rodzina zabitego Daniela nie wyrazili zgody

Sąd Rejonowy w Ełku nie zgodził się, by właściciel baru z kebabem, pod którym w Sylwestra doszło do zabójstwa, poddał się karze bez przeprowadzenia rozprawy. 41-letni...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV