Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Uczniowie odkrywają tajemnice szachów

fot. archiwum Stowarzyszenia Rodziców "Przyjaciele Dziesiątki"

Fot.  Stowarzyszenie Rodziców „Przyjaciele Dziesiątki”

Są doskonałą rozrywką, ale służą też rozwojowi. Od nowego roku szkolnego Szkoła Podstawowa numer 10 w Olsztynie wprowadzi lekcje szachów.

W szkole realizowany będzie program „Odkrywamy tajemnice szachowej krainy”. Jedna z klas pierwszych będzie miała jedną godzinę tygodniowo, a w kolejnych latach lekcje będą kontynuowane w drugiej i trzeciej klasie.

Anna Żarczyńska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 w Olsztynie

Nauka gry w szachy dostarcza dzieciom rozrywki i zabawy. Jest także doskonałą formą rozwoju emocjonalnego i intelektualnego w wielu płaszczyznach. To rozwój zainteresowań, aktywność twórcza, rozwijanie pamięci i uwagi, pozytywnych sfer osobowości (…) Dzięki odbywającym się od 2010 roku zajęciom dodatkowym, został przełamany pewien niekorzystny wizerunek „szachisty. Teraz większość uczniów odbiera grę w szachy, jako coś atrakcyjnego i pozytywnego.

W szachy grają Weronika Kaznowska, Kinga Kaznowska, Artur Wilczewski i Sebastian Kusiak z SP 10. Fot. A. Minkiewicz-Zaremba

W pierwszym półroczu dzieci będą uczyć się podstaw, między innymi nazw pionów i figur oraz ich ustawienia. W drugim zostanie wprowadzona taktyka.

Pod koniec poprzedniego roku w szkole powstał klub szachowy UKS Debiut Dziesiątka Olsztyn. To drugi taki klub z Olsztyna zarejestrowany w Warmińsko-Mazurskim Związku Szachowym po UKS Trzydziestce. W Olsztynie sekcje szachowe działają między innymi w Domu Kultury Akces oraz w Pałacu Młodzieży.

Jeszcze w tym miesiącu w stolicy Warmii i Mazur odbędą się: Wiosenny Turniej Szachowy – Grand Prix Szalonego Krasnoluda (16 kwietnia) oraz Grand Prix województwa (17 kwietnia). Poza tym raz w miesiącu rozgrywane są pojedynki Ligi Szkolnej.

 

(kosk/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Szachy, szkoła, nauka, szkoła podstawowa
To był ostatni sprawdzian szóstoklasistów

348 tysięcy uczniów szóstych klas szkół podstawowych napisało sprawdzian, którego nie można nie zdać, ale podejście do niego jest konieczne, aby uzyskać promocję do gimnazjum. Za...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV