Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Uczniowie powtórzą egzamin z języka polskiego? „W mediach społecznościowych pojawił się przeciek”

Fot. fotolia.com

Przed egzaminem gimnazjalnym z języka polskiego na Twitterze pojawiła się informacja o zarysie tematu tekstu własnego – potwierdził dyrektor CKE Marcin Smolik. Podał, że gdy ustali się, w której szkole doszło do „wycieku”, jej uczniowie powtórzą egzamin.

-Na 20 minut przed egzaminem z języka polskiego na Twitterze jakaś uczennica opublikowała informacje o zarysie tematu z języka polskiego – powiedział dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. Zaznaczył, że nie było przecieku treści całego arkusza egzaminacyjnego.

Zgłosiliśmy to na policję. Jeżeli policji uda się ustalić, kto to zrobił, w jakiej szkole do tego doszło – bo to musiał zrobić dyrektor szkoły, nauczyciel – to w tej szkole zostanie unieważniony egzamin dla wszystkich zdających

– powiedział dyrektor CKE. Podkreślił, że konsekwencja poniesie też dyrektor szkoły i nauczyciel.

Jak zaznaczył Smolik, to właśnie możliwość „wycieku” treści arkuszy egzaminacyjnych jest powodem, dla którego trafiają one do szkół dopiero w dniu egzaminu. Gdyby arkusz trafił do szkoły dzień wcześniej, mogłaby zostać ujawniona cała jego treść, a to skutkowałoby unieważnieniem egzaminu w całym kraju – poinformował.

Arkusz z języka polskiego zawierał 22 zadania, wśród nich 20 zamkniętych, czyli takich, w których uczeń sam musi wybrać prawidłową odpowiedź z zaproponowanych. Odnosiły się do zamieszczonych w arkuszu kilku fragmentów tekstów literackich. W arkuszu były też dwa zadania otwarte. W pierwszym, odnosząc się do zamieszczonego w arkuszu tekstu Jana Burzyńskiego „Rowerować, teatrować czy kawkować”, uczniowie mieli odpowiedzieć na pytanie: „Czy dążenie do skrótowości w codziennym komunikowaniu się jest zjawiskiem pozytywnym czy negatywnym?”.

Drugim zadaniem otwartym było napisanie charakterystyki wybranego bohatera literackiego, który kierował się najważniejszą dla siebie wartością, dokonując życiowego wyboru.

Jak podał Smolik, informacja o zarysie tematu pojawiła się na Twitterze o godzinie 10.39.

W czwartek uczniowie będą pisać drugą część egzaminu gimnazjalnego – z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, w piątek trzecią – ze znajomości języka obcego.

 

Autor: D. Starzyńska-Rosiecka (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w egzamin gimnazjalny, Marcin Smolik, Centralna Komisja Egzaminacyjna, przeciek
Dziś egzamin gimnazjalny z języków obcych. Aż 85% gimnazjalistów zdaje język angielski

Ponad 340 tys. uczniów III klas gimnazjów w całym kraju przystąpiło dziś po godz. 9.00 do pisania testu z języka obcego - trzeciej, ostatniej części obowiązkowego...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV