Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Uczniowie szkół z Warmii i Mazur pamiętają o rodakach. Setki kartek zostaną wysłane w świat

Fot. Fundacja dla Rodaka

Ponad tysiąc osiemset kartek z wielkanocnymi życzeniami trafi do Polaków mieszkających poza granicami kraju. Zakończyła się kolejna, czwarta już edycja akcji Kartka dla Rodaka.

Życzenia przygotowali uczniowie kilkudziesięciu szkół z całego kraju, również  z województwa warmińsko-mazurskiego. Akcję zorganizowała Fundacja dla Rodaka. Jej prezes Joanna Wilk Yaridis mówi, że spośród wielu podejmowanych działań kartki mają szczególne znaczenie: – To najbardziej symboliczna z akcji, a jednak bardzo potrzebna. Pokazująca Polakom, zwłaszcza w Kazachstanie i na Kresach, czyli tym pokrzywdzonym przez los, że rodacy pamiętają o nich. Otwierają serca, o czym świadczą naprawdę prześliczne życzenia, które dzieciaki wypisywały.

Kartki z życzeniami zostały wysłane do Kazachstanu, Obwodu Kaliningradzkiego, na Litwę, Białoruś i Ukrainę. Także do Czech, Czarnogóry, na Łotwę, do Belgii, Kanady, Armenii, Gruzji, Estonii, Mołdawii, Nowej Zelandii, Bośni i Hercegowiny. Świąteczne życzenia trafią też do polaków mieszkających na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Macedonii i we Włoszech.

Najbliższe działania Fundacji to organizacja majówki dla Rodaka. Studenci z Kazachstanu przyjadą na tydzień do Domu Rekolekcyjnego Zacheusz w Nowym Kawkowie. Także w maju ruszy zbiórka przyborów szkolnych dla uczniów polskiej szkółki niedzielnej w Święcianach na Litwie. W lipcu odbędzie się druga edycja akcji – wakacje dla Rodaka, która skierowana jest do dzieci i młodzieży z Kazachstanu. W grudniu na święta Bożego Narodzenia fundacja chce natomiast zorganizować przyjazd do Polski dla najstarszych rodaków z tego kraju.

Fot. Fundacja dla Rodaka

Fot. Fundacja dla Rodaka

Fot. Fundacja dla Rodaka

Fot. Fundacja dla Rodaka

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV