Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ukazał się przedruk „Kancjonału Pruskiego” z 1741 roku. Księga towarzyszyła Mazurom aż po grób

W Olsztynie odbyła się promocja przedruku „Kancjonału Pruskiego” z 1741 roku, fot. R.Lesiński

W 18 i 19 wieku najpopularniejsza księga na terenie dzisiejszych Mazur, dziś wyjątkowa pamiątka kultury i religijności tamtych czasów. W Olsztynie odbyła się promocja przedruku „Kancjonału Pruskiego” z 1741 roku opracowanego przez księdza Jerzego Wasiańskiego.

Ten zbiór ponad 900 pieśni religijnych, to zarówno utwory znanych – jak Jan Kochanowski, czy Mikołaj Rej, jak i anonimowych pisarzy. O popularności niech świadczą liczby: ukazało się od 150 do 200 wydań, każde po kilkanaście, a nawet 50 tysięcy sztuk.

Kancjonały obecne były w każdym ewangelickim domu

– podkreślał obecny na promocji prof. Janusz Małłek, a po śmierci wkładane były do trumny. Tak też było w przypadku wybitnego pisarza, Mazura Erwina Kruka.

Wznowiony „Kancjonał Pruski” ks. Wasiańskiego wydany został w skórzanej oprawie w nakładzie 300 ręcznie ponumerowanych egzemplarzy. Prócz przedruku ukazało się także opracowanie historii tego zbioru pieśni zatytułowane: „Kancjonał mazurski. Przedwczoraj. Wczoraj, Obecnie” autorstwa profesorów: Jerzego Jasińskiego i Janusza Małłka.

Autor: Robert Lesińsk
Redaktor: R.Lesiński

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Najnowsza powieść Beśki to niemal hollywoodzki kryminał

Krzysztof Beśka jest pisarzem dobrze znanym nie tylko czytelnikom z Warmii i Mazur. Pochodzący z Iławy absolwent WSP w Olsztynie mieszka aktualnie w Warszawie. Jest autorem...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV