Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ukiel ma zatrzymać turystów w Olsztynie

Ośrodek żeglarski nad jeziorem Ukiel. Fot. Łukasz Węglewski

Olsztyn chce zatrzymać u siebie na dłużej turystów jadących na Mazury. Służyć ma temu infrastruktura sportowo – rekreacyjna, która powstała nad największym jeziorem w mieście – Ukiel. Gmina oferuje inwestorom nieruchomości, na których mogą powstać hotele i kempingi.

W tym roku zakończyła się budowa bazy sportowo- rekreacyjnej nad jeziorem Ukiel. Dzięki unijnym dotacjom zbudowano wypożyczalnię sprzętu wodnego i sportowego, kapitanat, boiska do siatkówki, bazę sportów zimowych, ścieżki rowerowo-spacerowe. Dzięki tym inwestycjom plaża miejska w Olsztynie stała się latem najatrakcyjniejszym miejscem w mieście, chętnie odwiedzanym przez mieszkańców i turystów.

Jak podała rzeczniczka urzędu miasta w Olsztynie Marta Bartoszewicz, przez Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel przewinęło się w tym roku około 1,1 miliona osób. Z danych systemu zliczającego, działającego od końca lipca, liczba odwiedzających Centrum i plażę miejską wyniosła 553 tysiące osób a 362 tysiące skorzystało z wypożyczalni sprzętu pływającego i sportowego.

„Dlatego gmina Olsztyn chce w dalszym ciągu uatrakcyjniać ten obszar tak, by turyści zdążający przez Olsztyn na Mazury pozostali w stolicy Warmii i Mazur na dłużej, wręcz aspirujemy do tego, by stać się miejscem docelowym kilkudniowych podróży” – powiedziała  Marta Bartoszewicz.

Czekając na inwestorów samorząd przeznaczył do sprzedaży 8 nieruchomości położonych wokół jez. Ukiel, o łącznej powierzchni 5,7 ha. Są to tak zwane strefy przedsiębiorczości.

Do tej pory gmina sprzedała 4 z nich o powierzchni 1,6 ha, za 3,1 miliona złotych. Kolejne czekają na inwestorów. Samorząd chce także wydzierżawić na 20 lat działkę o powierzchni 5 hektarów położoną w bezpośrednim sąsiedztwie z jeziorem Ukiel przy ul. Sielskiej.

Inwestycje na tym obszarze muszą wynikać z zapisów planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego. Mogą więc tam powstać hotele, kempingi, wypożyczalnie sprzętu wodnego i sportowego czy przystań z ośrodkiem szkoleniowym. Inwestorzy mogą świadczyć usługi sportowe i rekreacyjne ale także z zakresu ochrony zdrowia. Może zatem powstać tam klinika rehabilitacyjna lub oferująca inne usługi prozdrowotne.

(pap/as)

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Święta u Grażyny Brodzińskiej – w Wigilię, po godz. 15 zaprasza Monika Szczygło

Grażyna Brodzińska jest polską śpiewaczką operetkową, musicalową oraz operową (sopran) a także aktorką. Pracowała między innymi w Teatrze Muzycznym w Gdyni, w Teatrze Muzycznym w Szczecinie,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV