Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ukraińska Małanka, czyli chrześcijanie wschodni przywitali Nowy Rok

Fot. Zbigniew Piszczako

Sylwester czy Małanka? Najlepiej – jedno i drugie. W Sylwestra wita się Nowy Rok według kalendarza gregoriańskiego, a na Małance (czyli – Melanii) – według juliańskiego, trzynaście dni później. Tak było minionej nocy.

Na tak zwanym „ukraińskim Sylwestrze” chętnie bawią się też Polacy. Pan Jarosław ożenił się z Ukrainką i już wie, czym się różni Sylwester od Małanki.

00:00 / 00:00

14 stycznia, w obrządkach wschodnich wypada święto Bazylego Wielkiego, uważanego za ojca wschodniego życia zakonnego. Dawniej w Nowy Rok chłopcy chodzili od chaty do chaty i „zasiewając” po podłodze ziarna zbóż, składali gospodarzowi i jego rodzinie życzenia bogatych plonów i wszelkiej pomyślności. Za to dostawali pieniądze, albo podziękowania „w naturze” – kiełbasę, pierogi, ciasta.

Ważne też było, aby pierwszą osobą z zewnątrz, która wejdzie do chaty w Nowy Rok, był mężczyzna. Kobieta podobno przynosiła nieszczęście.

 

Autor: J. Chrunik
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Nowy Rok, Ukraina, Sylwester, małanka, Kalendarz juliański
Pierwszy w tym roku radiowy mityng AA. Posłuchaj audycji Porozmawiajmy o życiu

Pierwsze spotkanie w tym roku otworzyło radiowy, otwarty miting AA. W rok 2020 chcemy przejść razem z tradycjami wielkiej księgi Anonimowych Alkoholików. Dwanaście kroków AA jest...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV