Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ulica Kruka czy Dąbrowszczaków? 15 listopada ostateczna decyzja w tej sprawie

Ulica Dąbrowszczaków w Olsztynie

15 listopada Naczelny Sąd Administracyjnymi zajmie się skargami dotyczącymi zmian nazw dwóch olsztyńskich ulic. Przypomnijmy – na mocy ustawy dekomunizacyjnej wojewoda zmienił sześć nazw. Postępowanie sądowe dotyczy trzech spornych zarządzeń: zmiany Dąbrowszczaków na Erwina Kruka, Pstrowskiego na Piątej Wileńskiej Brygady AK oraz Poznańskiego na Jutrzenki-Trzebiatowskiego.

W podanym terminie Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrzy dwie skargi kasacyjne. Pierwsza dotyczy ulicy Piątej Wileńskiej Brygady AK.

Podstawowym argumentem było to, że zarządzenia wojewody nie spełniały wymogów uchwały, która określała dopuszczalną liczbę znaków jeśli chodzi o nadawanie nazw ulic

– powiedział radca prawny biura rady miasta Adrian Napiórkowski.

00:00 / 00:00

Decyzja została zaskarżona, bo wcześniej sąd w Olsztynie uznał, że wojewoda mógł nazwę zmienić na dłuższą, bo prawo miejscowe go nie obowiązuje. 15 listopada sąd zajmie się też decyzją ws. zmiany ulicy Poznańskiego na Jutrzenki-Trzebiatowskiego.

Trzecia skarga kasacyjna pochodzi z kolei od wojewody. – Ta dotyczy ulicy Kruka – mówiła rzeczniczka wojewody Bożenna Ulewicz.

00:00 / 00:00

Wojewoda nie zgadza się z decyzją olsztyńskiego sądu, który stwierdził, że  brakuje mu pełnej oceny, która pozwalałaby na jednoznaczne stwierdzenie, że ta „Dąbrowszczacy” to formacja będąca symbolem propagującym komunizm. Termin tej rozprawy nie został jeszcze ustalony.

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Dąbrowszczaków, Bożena Ulewicz, ul. Kruka, Adrian Napiórkowski, Piątej Wileńskiej Brygady AK
Nowelizacja prawa wyborczego, kontrola polityków PiS w olsztyńskim ratuszu i spotkanie Trump-Kim Dzong Un. Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

Gośćmi Marka Lewińskiego byli: Nowoczesna – Izabela Smolińska-Letza, Kukiz’15 – Henryk Falkowski, Platforma Obywatelska – Jarosław Słoma, Prawo i Sprawiedliwość – Bożena Ulewicz. Zmiany w Kodeksie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV