Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ulicami Olsztyna przeszedł barwny Orszak Trzech Króli. Zobacz galerię zdjęć

Orszak Trzech Króli w Olsztynie. Fot. P. Getka

W całym kraju Orszaki Trzech Króli zorganizowały 752 polskie miasta i miasteczka. Na Warmii i Mazurach największy orszak przeszedł ulicami Olsztyna.

W Olsztynie, już po raz szósty, w orszaku wzięły udział tłumy mieszkańców. Przed południem w konkatedrze św. Jakuba rozpoczęła się msza pod przewodnictwem metropolity warmińskiego abp. Józefa Górzyńskiego. Po niej wierni przeszli na Plac Jana Pawła II przed ratuszem gdzie połączyły się orszaki: azjatycki króla Melchiora, europejski króla Baltazara i afrykański króla Kacpra.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

Orszak Trzech Króli w Olsztynie. Fot. P. Getka

Barwny korowód przeszedł aleją Piłsudskiego na plac Solidarności, gdzie stanęła szopka betlejemska. Po drodze odgrywane były sceny jasełkowe. W tym roku hasłem Orszaku są słowa, które Jan Paweł II wypowiedział podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski: „…i odnowi oblicze ziemi”.

W tym roku organizatorzy przygotowali 5 tysięcy koron, 2 tysiące śpiewników i 4 tysiące nalepek z logo orszaku. W wydarzeniu wzięło udział ponad 50 aktorów-amatorów, 400 rycerzy, dwórek i heroldów i 150 wolontariuszy.

Orszak Trzech Króli w Olsztynie. Fot. P. Getka

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

 

Redakcja; B.Świerkowska-Chromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w religia, kościół, orszak
Orszaki Trzech Króli na Warmii i Mazurach. Zobacz jak świętowano w Elblągu, Ełku, Ostródzie i Morągu

​W ponad 700 miejscowościach w całej Polsce przeszły orszaki z okazji święta Trzech Króli. Były to uliczne jasełka, połączone ze wspólnym kolędowaniem. W tym roku hasło...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV