Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Uniwersytet w Olsztynie bez szansy na rozbudowę?

Tak miał wyglądać nowy budynek Prawa i Administracji oraz Nauk Społecznych. Fot UWM

Pod znakiem zapytania stoi budowa kluczowej inwestycji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, która miała ruszyć w przyszłym roku. Chodzi o nowy gmach wydziałów Prawa i Administracji oraz Nauk Społecznych.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie przewidziało pieniędzy na budowę nowych obiektów. Chodzi o 27 milionów złotych, bo właśnie o taką kwotę uczelnia starała się w ubiegłym roku. Pieniądze z ministerstwa są niezbędnego do tego, żeby szybko uporać się z budową, bo koszt inwestycji oszacowano na 34,5 miliona złotych, natomiast wkład własny uczelni to zaledwie 7,5 miliona złotych.

UWM liczył na to, że pozostałe koszty pokryje ministerialne dofinansowanie. Niedawno rektor Ryszard Górecki mówił, że uczelnia musi wprowadzić pakiet oszczędnościowy. Wspomniał o tym podczas uroczystego świętowania 17. jubileuszu uczelni i nadania doktoratu honoris causa poecie Erwinowi Krukowi. Rektor Ryszard Górecki twierdził, że

UWM musi wstrzymać się z budową nowych obiektów, z wyjątkiem gmachu wydziałów Prawa i Administracji oraz Nauk Społecznych.

Na budowę obiektu przy ulicy Słonecznej w Kortowie UWM chciał od ministerstwa 27 milionów złotych.

– UWM pieniędzy nie otrzyma – powiedział Radiu Olsztyn doradca ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Michał Wypij. – Wniosek uczelni dotyczył całkowicie nowej inwestycji i był jednym z najkosztowniejszych spośród wszystkich złożonych, dlatego nie został objęty dofinansowaniem. Ponadto w 2016 roku uczelnia nie złożyła wniosku do ministerstwa o dofinansowanie – wyjaśnił.

00:00 / 00:00

Tymczasem władze olsztyńskiej uczelni twierdzą, że jest jeszcze szansa na uzyskanie dofinansowania, bo dokument trafił do ministerstwa w latach poprzednich i od 2012 roku, co roku, składano takie wnioski – wyjaśnił kanclerz UWM Aleksander Socha.

00:00 / 00:00

Jak informuje dr inż. Aleksander Socha, kanclerz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, na początku maja przyszło pismo, w którym ministerstwo prosiło o przedstawienie zasadności dofinansowania tej inwestycji. Zostało to odczytane jako sprawdzenie stanu budżetu ministerstwa, na ile może nas wesprzeć w tym roku i w kolejnych latach.

Zatem gdyby ministerstwo pieniędzy nie przekazało, to inwestycja nie ruszy, bo z takim wysiłkiem finansowym uczelnia sobie nie poradzi. Władze UWM twierdzą, że są w stanie powtórzyć przetarg na przykład za rok lub dwa lata, jeśli resort przyznałby pieniądze później.

To nie pierwszy konflikt na linii władze UWM – Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Resort miał wątpliwości, co do legalności wyborów przeprowadzonych w marcu na uczelni. Ostatecznie senatorowie zdecydowali, że wybory szefa uniwersytetu były prawomocne. Decyzję ministerstwa komentują również pracownicy uniwersytetu. Reporter Radia Olsztyn rozmawiał m.in. z dr hab. Piotrem Sołowiejem, szefem NSZZ „Solidarność” UWM.

Proszę zauważyć, że ministerstwo się zmieniło, a rektor nie. W związku z tym ci, co decydują w ministerstwie to już zupełnie inni ludzie i być może mają inne priorytety.

Aktualnie przetarg na budowę gmachu został wstrzymany. Do tej pory władze uniwersytetu liczyły, że prace budowlane ruszą wiosną tego roku i zakończą się do marca 2018 r. Zgodnie z założeniami budynek miał mieć ponad 12,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni i miał się składać z kilku brył o różnej wysokości. Projekt zakładał, że elewacja ma być pokryta płytkami klinkierowymi w kolorze naturalnej cegły, dzięki czemu obiekt miałby współgrać wyglądem ze stylem XIX-wiecznych budynków najstarszej części kampusu w Kortowie i pobliskiego kompleksu pokoszarowego.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego.

UWM
00:00 / 00:00

(lew/kpias/bsc/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w UWM, uniwersytet, Wydział Prawa i Administracji, rozbudowa
Uniwersytet w Olsztynie kusi uczniów zawodówek i techników

Uczniowie szkół zawodowych często boją się iść na studia, dlatego, aby to zmienić olsztyńskie szkoły zawodowe postanowiły nawiązać stałą współpracę z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim. Warsztaty i projekty...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV