Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Upał zabija ryby na Warmii i Mazurach. Jeśli temperatura nie spadnie, będą ginąć masowo

Fot. A. Piedziewicz

Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie na razie informuje o dwóch przypadkach gremialnego śnięcia, ale ostrzega: mogą pojawić się kolejne.

Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska zakończyła badanie śnięcia ryb w rezerwacie Polder Sątopy-Samulewo. O sprawie informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, teraz badania laboratoryjne potwierdziły, że przyczyną był brak tlenu w wodzie. Ta sama przyczyna odpowiada za masowe śnięcie ryb w jeziorze niedaleko Ełku. To wszystko wina upałów.

„Oczywiście wysoka temperatura nie jest bezpośrednim czynnikiem, ale ona wzmaga inne procesy, które prowadzą do ograniczenia ilości tlenu w zbiorniku wodnym. To zwiększony rozrost glonów i innych organizmów zużywających tlen, ale również rozpuszczalność tlenu w wodzie zmienia się wraz ze wzrostem temepratury – jest ona po prostu niższa”

– mówi Michał Kontraktowicz, zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska w Olsztynie. Inspekcja przyznaje, jeśli wysoka temperatura będzie się utrzymywać, nie można wykluczyć kolejnych takich przypadków.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: P. Świniarski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, śnięte ryby
Na początku tygodnia zmiany w organizacji ruchu na skrzyżowaniu Towarowej i Leonharda

Zapowiadane na minioną (8/9.08) noc zmiany w organizacji ruchu w pobliżu skrzyżowania ulic Towarowej i Leonharda wejdą w życie z poniedziałku na wtorek (13/14.08). Drogowcy zamkną...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV