Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Upały trudnym czasem dla kierowców

Słoneczna pogoda, doskonała widoczność – w efekcie kierowcy zaczynają jeździć coraz szybciej. Miejmy się jednak na baczności, bo w letnie miesiące jest nawet dwa razy więcej wypadków niż zimą, przy gorszych warunkach.

Kierujący odczuwają większy komfort jazdy, a więc pozwalają sobie rozwijać większe prędkości, a te podnoszą liczbę wypadków – ostrzega Marcin Kiwit z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Najwięcej wypadków jest w weekendy. Tylko wczoraj na Warmii i Mazurach doszło do pięciu takich zdarzeń, w których rannych zostało pięć osób. Tydzień wcześniej poszkodowanych było dwa razy więcej. Apelujemy więc o zdjęcie nogi z gazu, zwłaszcza przy pięknej pogodzie.

Rozgrzany asfalt
Problemem jest również rozgrzewający się przy wysokich temperaturach asfalt. To nie pozostaje bez wpływu na warunki jazdy – dodaje Marcin Kiwit.

00:00 / 00:00

Eksperci zwracają także uwagę, że w czasie upałów gorzej mogą się czuć sami kierowcy. Spowolnione reakcje i przemęczenie mogą źle wpłynąć na ich umiejętności. Podczas dłuższych tras nie można zapominać o robieniu sobie przerw i o nawadnianiu organizmu.

Autor: A.Skrago
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kierowca, upał, kierowanie samochodem
Przed nami upały. Jak poradzić sobie, gdy z nieba leje się żar?

  Upały dają się we znaki. Na termometrach jest powyżej 30 stopni Celsjusza, a do tego dochodzi wyjątkowo wysoka wilgotność powietrza, która przekracza nawet 60 procent....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV