Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Uprawy we wszystkich 116 gminach Warmii i Mazur są zagrożone klęską żywiołową. PSL apeluje do rządu o pomoc rolnikom

Urszula Pasławska i Radosław Król

Od wielu lat w Polsce nie było takiej suszy. Przed zagrożeniem klęską żywiołową ostrzega między innymi posłanka PSL Urszula Pasławska. Na konferencji prasowej w Olsztynie zaapelowała do rządu o pomoc i zwróciła się do samorządów o umorzenie podatku rolnego.

Warmińsko-mazurska posłanka PSL Urszula Pasławska zwróciła się do premiera rządu i nowego ministra rolnictwa, by jak najszybciej zmobilizowali służby wojewody, aby mogły niezwłocznie wyruszyć w teren i szacować szkody spowodowane suszą.

00:00 / 00:00

Procedury zostały już uruchomione – odpowiada warmińsko-mazurski poseł PiS Jerzy Małecki. Jak mówi, 22 czerwca wojewoda zwrócił się do samorządów, by jak najszybciej uzupełniły składy komisji do spraw szacowania szkód. Komisje zostały powołane w lutym tego roku więc, jak twierdzi poseł Małecki, województwo warmińsko-mazurskie przoduje pod tym względem. Jego zdaniem teraz wszystko pozostaje w gestii samorządów.

00:00 / 00:00

Według Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej do 20 czerwca wnioski o szacowanie strat spowodowanych suszą złożyły 83 gospodarstwa, w tym 41 z powiatu gołdapskiego, na łączną powierzchnię prawie 4 tysięcy hektarów. Największa susza wystąpiła w powiatach: oleckim, piskim, gołdapskim, węgorzewskim i ełckim, gdzie odnotowano najwyższy spadek tzw. Klimatycznego Bilansu Wodnego.

 
Autor: D.Grzymska
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PSL, Pasławska, podatek, umorzenie, szusza
Raport NIK: Ściągalność VAT wzrosła o 23%

Poprawiła się skuteczność aparatu skarbowego w zapobieganiu wyłudzeniom podatku VAT, a w 2017 r. dochody z tego podatku były o 24 proc., czyli o 30 mld...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV