Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Uroczystości upamiętniające gen. Fieldorfa „Nila”

W Olsztynie uczczono pamięć generała Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil”. Fot. Łukasz Węglewski

W Olsztynie odbyły się obchody 62. rocznicy śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”.

Po Mszy świętej w kościele Błogosławionej Franciszki Siedliskiej na Jarotach, na pobliskim skwerze przy tablicy upamiętniającej generała, złożono kwiaty.

W uroczystościach uczestniczył podkomendny gen. Fieldorfa, major Czesław Sawicz, żołnierz AK i więzień sowieckich łagrów

00:00 / 00:00

major Czesław Sawicz. Fot. Izabela Malewska

Podczas spotkania warmińsko-mazurski poseł PiS Jerzy Szmit odniósł się do ubiegłotygodniowych uroczystości pogrzebowych dziewięciu Żołnierzy Wyklętych.

00:00 / 00:00

Generał brygady August Emil Fieldorf „Nil” walczył o niepodległość Polski. Był organizatorem i dowódcą Kedywu czyli Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej oraz zastępcą Komendanta Głównego AK. Po wojnie, z tego powodu, był wywieziony do obozu pracy na Uralu.

Po powrocie do kraju przez jakiś czas ukrywał się pod fałszywym nazwiskiem. Ponownie został aresztowany w 1950 roku, a dwa lata później po sfingowanym procesie, oskarżony o wydawanie rozkazów likwidowania przez AK partyzantów radzieckich i skazany na śmierć. Powieszono go 24 lutego 1953 roku w więzieniu przy Rakowieckiej w Warszawie. W 2006 roku generał Fieldorf „Nil” został odznaczony pośmiertnie Orderem Orła Białego.

Obchody 62. rocznicy śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. Fot. Izabela Malewska

(wchr/imal/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w historia, Nil, generał, uroczystości, AK
Wyróżnienie dla powstańca z Olsztynka

W Olsztynku, z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Stowarzyszenie Powstańców Warszawskich uhonorowały Zygmunta Jatczaka - uczestnika bitwy. Jatczak...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV