Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Uroczystości w rocznicę wydarzeń grudniowych. 47 lat temu wojsko otworzyło ogień do robotników

Pochód mieszkańców Gdyni z ciałem Zbyszka Godlewskiego, 17.12.1970 r. Fot. archiwum IPN

Przed Pomnikiem Ofiar Grudnia ’70 w Gdyni odbyła się uroczystość upamiętniająca 47. rocznicę tragicznych wydarzeń . 17 grudnia 1970 roku, nazwanego później „czarnym czwartkiem”, wojsko i milicja otworzyły ogień do robotników idących do pracy.

Masakra  była najbardziej krwawą akcją oddziałów milicyjnych podczas tłumienia robotniczych protestów na Wybrzeżu, które trwały od 14 do 22 grudnia. Ludzie wyszli na ulice, sprzeciwiając się drastycznym podwyżkom cen żywności. Domagali się też zmiany władz i wolności słowa. Według oficjalnych danych, 47 lat temu na Wybrzeżu zginęło 45 osób, a ponad 1100 zostało rannych. Aresztowano niemal 3 tysiące ludzi.

Mateusz Morawiecki podkreślał, że polska droga do wolności prowadziła właśnie przez okolice Trójmiasta:

Tragiczne wydarzenia grudniowe rozegrały się także w Elblągu, Szczecinie i Słupsku. Marian Sawicz, Waldemar Rebinin i Zbyszek Godlewski to elbląskie ofiary Grudnia ’70. W strajkach na Wybrzeżu brało udział 13 i pół tysiąca z 90 tysięcy mieszkańców ówczesnego Elbląga.

Podczas uroczystości w Gdyni szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent napisał między innymi, że oddajemy hołd naszym rodakom, którzy w zniewolonej ojczyźnie otwarcie upomnieli się o chleb, godność i wolność.

Chcemy i musimy uhonorować niewinne ofiary, a jednocześnie nazwać po imieniu zło, które obciąża sumienie ówczesnych rządzących oraz ich podwładnych. A więc kłamstwo wyzysk i pogardę dla zwykłego człowieka. Bratobójczą przemoc oraz jawną zdradę ojczyzny i narodu.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że krew przelana w grudniu 1970 roku nie była na darmo.

Ona była kamieniem milowym na drodze do wolności. Droga do 21 postulatów MKS w sierpniu 1980 roku wiodła z całą pewnością przez tamtą ofiarę. Już w wolnej Polsce w czasach III RP mówiono nam: zostawcie historię historykom, popatrzcie w przyszłość. Ale my wiemy bardzo dobrze, że nie ma sprawiedliwej przyszłości, nie ma możliwości realnej walki o lepszą Polskę, jeśli nie wyjaśnimy wszystkich spraw z przeszłości i nie uhonorujemy naszych bohaterów z tamtych lat.

Po przemówieniach modlitwę odmówił metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Następnie odbył się Apel Poległych. Pod Pomnikiem Ofiar grudnia ’70 złożono wieńce i zapalono znicze.

Gdynia. Ofiara walk Zbigniew Godlewski ,,Janek Wiśniewski” niesiony na czele manifestacji. Fot. archiwum IPN

Demonstracje na Wybrzeżu – 17.12. 1970. Fot. Archiwum IPN

W Szczecinie 17 grudnia 1970 o godzinie 16.30 wprowadzono godzinę milicyjną. Fot. archiwum IPN

 

Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Grudzień, 1970
Książki o tragedii, która dotknęła Elbląg w grudniu 1970 roku

Pełna sala i dwie godziny opowieści o ludziach, wydarzeniach i tragedii, która dotknęła Elbląg w grudniu 1970 roku. W Ratuszu Staromiejskim odbyło się spotkanie z autorami...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV