Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Uroczystym apelem strażacy z Warmii i Mazur uczcili 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

fot. Przemysław Getka

Wyróżnienia, ordery i duża dawka historii straży pożarnej w Polsce. Strażacy z regionu spotkali się podczas uroczystego apelu z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości.

Siostrzyca armii – tak o straży pożarnej miał mówić Józef Piłsudski, w ten sposób wyrażając swoje najwyższe uznanie dla tej służby. Strażacy mieli ważny wkład w walkę o niepodległość.

Często pod przykryciem OSP działali członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej, strażacy walczyli w legionach, dbali też o polskie tradycje. To orkiestra OSP w Kielcach jako pierwsza odegrała Marsz Pierwszej Brygady, który od tamtej pory towarzyszył strzelcom i legionistom.

Uroczysty apel strażaków z regionu jest też okazją do wręczenia wyróżnień i promocji na wyższe stopnie. Srebrną odznakę Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej otrzymał mł. bryg. Krzysztof Hołuj.

Na Warmii i Mazurach pracuje 1200 strażaków. Każdego dnia na zmianie nad bezpieczeństwem czuwa ponad 200 osób.

 

Autor: A.Skrago
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w straż pożarna, strażacy, straż, apel, niepodległość
Grekokatolicy świętowali 100-lecie odzyskania niepodległości

W olsztyńskiej cerkwi greckokatolickiej przy ulicy Lubelskiej odbyła się msza w intencji Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. - Jesteśmy obywatelami tego kraju i chcemy, aby...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV