Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Urodziny pani Lusi Pilejczyk

Z Heleną Pilejczyk rozmawia Mirosław Sochacki. Fot. Agnieszka Jarzębska

Z wyboru elblążanka, z pasji łyżwiarka szybka. Helena Pilejczyk, brązowa medalistka w Squaw Valley z 1960 roku, 1 kwietnia świętuje urodziny.

Pani Lusia – jak nazywają ją bliscy – urodziła się w 1931 roku Wieluniu. W rozmowie z Radiem Olsztyn przyznała, że mimo licznych sportowych sukcesów nigdy nie była traktowana jako zawodniczka perspektywiczna. Wynikało to z faktu, że panczeny po raz pierwszy założyła mając niemal 22 lata, czyli bardzo późno, jak na łyżwiarkę szybką. Mimo to oprócz brązowego medalu igrzysk w 1960 roku Helena Pilejczyk wywalczyła też wielokrotnie mistrzostwo Polski a raz tzw. małe wicemistrzostwo świata.

Roman Rycke – niegdyś klubowy kolega pani Lusi, dziś trener łyżwiarstwa szybkiego ocenia, że Helena Pilejczyk zawdzięcza sukcesy przede wszystkim swej niezwykłej pracowitości. Ponad wszystko przedkładała trening, nie widziała nic poza sportem – mówił Rycke przyrównując swą koleżankę do Justyny Kowalczyk.

Helena Pilejczyk będzie bohaterką audycji „Kronikarz Warmińsko-Mazurski”, której można będzie wysłuchać w środę po godzinie 19.00, o jej przeżyciach i sukcesach opowiemy również w najbliższej „Niedzieli Odkrywców” Radia Olsztyn. (msoch/bsc)

Z Heleną Pilejczyk rozmawia Mirosław Sochacki. Fot. Agnieszka Jarzębska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Helena Pilejczyk, panczeny
Spotkanie z Heleną Pilejczyk

Z wyboru elblążanka, z pasji łyżwiarka szybka. Wielokrotna mistrzyni Polski, zdobywczyni tzw. małego mistrzostwa świata z Oestersund z 1960 roku, brązowa medalistka ze Squaw Valley w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV